مشاور و تولید کننده محصولات افزودنی و قطعات جانبی بتن _ ارائه دهنده خدمات فنی و مهندسی بتن

Produce & Repconsultant, producer of concrete products providing engineering and technical services
انواع دلایل ترک‌خوردگی در گروت اپوکسی

ترک‌خوردگی در گروت اپوکسی

 

تنها دو چیز سبب ترک‌خوردگی در گروت اپوکسی می‌شود: تنش حرارتی و تنش مکانیکی. ترک به معنای تسلیم گروت نیست. بلکه در حقیقت به این معناست که گروت در حال آزادسازی نوعی تنش مکانیکی یا حرارتی است. به بیان ساده‌تر، گروت جایی که باید درزهای انبساط می‌بودند نشان می‌دهد.

ترک‌های ناشی از تنش حرارتی

افت دماهای سریع می‌توانند تأثیر جدی روی گروت اپوکسی عمل‌آوری شده بگذارند. در صورتی که گروت‌های اپوکسی در معرض اختلاف دمایی بیش از ۵۰ درجه قرار گیرند در گروت‌ریزی‌های طولانی‌ یا عریض باعث ترک‌خوردگی می‌شوند؛ یعنی در صورتی که طی یک سیکل فصلی گروت در معرض دماهایی قرار گیرند که از دمای زمان اجرا بیش از ۵۰ درجه فارنهاید کمترند. در مناطق استوایی این اتفاق مشکل‌ساز می‌شود زیرا به ندرت اختلاف دمای تابستان و زمستان به ۳۰ درجه فارنهاید می‌رسد. با این حال، در اقلیم‌هایی که اختلاف دما ۱۰۰ درجه فارنهاید یا بیشتر می‌تواند بین فصول تابستان و زمستان بوجود آید، احتمال ترک‌خوردگی ناشی از حرارت وجود دارد و رخ می‌دهد، به جز مواردی که تمهیدات درستی اتخاذ شده باشد.

ترک‌های ناشی از تنش مکانیکی

این ترک‌ها می‌توانند در جایی رخ دهند که در آن تمرکز تنش بیشترین مقدار را دارد
 مانند انکربولت‌های بدون دورپیچ، بلوک‌های فاصله پرکن گونیاشده، صفحات پلیت یا پدهای جک پیچش. ترک‌های ناشی از تنش مکانیکی نتیجهٔ تغییرات حرارتی‌اند و جاهایی که انقباض گروت اپوکسی و زائده‌های فولادی قابل‌جاسازی در گروت با یکدیگر اختلاف دارد.

ترک‌های قائم

این نوع ترک را باید بلافاصله آب‌بندی کنید تا روغن (یا مواد نفتی) یا آلاینده‌ها داخل گروت نفوذ نکند و به بتن زیر نرسد. نوع درزگیر به نوع سرویس و شرایط محیطی بستگی دارد که گروت در تماس با آن قرار می‌گیرد. اگر درزگیری ترک در اصل برای جلوگیری از جمع‌شدگی آب و خرابی ناشی از یخ‌زدگی - آب‌شدگی است، از بتونهٔ صنعتی یک‌جزسی مانند سیلیکون RTV استفاده کنید. اگر روغن روان‌کاری، سوخت ریخته‌شده یا سایر آلاینده‌ها همواره در سطح ترک باشند، از درزگیر الاستومری مقاومتر استفاده کنید. اغلب تولیدکنندگان گروت اپوکسی محصولی دارند که برای پر کردن درزهای انبساط در اجرای گروت اپوکسی بکار می‌رود.

جهت ترمیم ترک‌های قائم، راهکارهای زیر را امتحان کنید:

1.    رویهٔ ترک را با ایجاد شیار V شکل ۰.۲۵-۰.۵ اینچی تراشیده یا بسابید یا آن را در همان حالت نتراشیده بگذارید و بندی به ارتفاع ۰.۵ اینچ با درزگیر داکت در یک طرف ایجاد کنید. بعد از ایجاد شیار V شکل، گرد و خاک را با هوای بدون روغن و آب تمیز کنید و شیار را خشک نگه دارید.

2.   

 
  Text Box: تذکر: زمان استفاده از روش بندکشی، حتماً قبل از سفت شدن اپوکسی درزگیر داکت و اپوکسی اضافی را تمیز کنید. نوار چسبی که در ابتدا در امتداد یک وجه ترک نصب می‌شود به تمیزکاری کمک می‌کند.


از گروت اپوکسی مایع دوجزيی یا دو جزء مایع از یک واحد گروت اپوکسی سه‌جزئی عادی استفاده کنید. این ماده نسبت به ترکیب درز انبساط یا بتونه‌ای مانند سیلیکون ضخامت کمتری دارد. مخلوط اپوکسی مایع می‌تواند به داخل ترک جاری شود و چند اینج نفوذ کند.

 

3.    اگر آبی داخل ترک‌ها است، با تزریق حلال با تبخیر سریع و بدون پسماند، مانند استون، متانول یا الکل بی‌آب به داخل ترک، به تمیز کردن آب و خشک‌ کردن آن سرعت دهید. این مواد جاذب آب هستند و در حین تبخیر آب را جذب می‌کنند.

 

 
  Text Box: احتیاط:از حلال نفتی که پسماند هیدروکربنی دارد استفاده نکنید.
احتیاط: همهٔ اپوکسی‌ها و حلال‌ها بطور بالقوه خطرناکند.  از شیوه‌های اجرای ایمن و دستورالعمل‌های اختلاط و اجرای تولیدکننده پیروی کنید.


ترک‌های افقی

این ترک‌ها، که اغلب ترک‌های ناشی از بالازدگی لبه یا تاب‌خوردگی نامیده می‌شوند، فقط در محل اتصال گروت و بتن یا کمی زیر این سطح، معمولاً در فاصله ۰.۲۵ تا ۰.۵ اینچ، زیر محل اتصال گروت و بتن ظاهر می‌شوند. در برخی موارد، این نوع ترک‌خوردگی همانند ترک‌های قائم جدی محسوب نمی‌شود، زیرا به ندرت زیر ماشین‌آلات جابجا می‌شود. محل اتصال گروت و بتن با نزدیکتر شدن به کف تجهیزات ماندگار می‌شود زیرا گروت تحت اثر وزن ماشین‌آلات و پیش‌بار انکربولت‌ها در فشار قرار می‌گیرد. بالازدگی لبه هنوز هم باعث نگرانی است زیرا ظاهری ایجاد می‌کند که شبیه به لایه‌لایه‌شدگی کل پوشش گروت است. معمولاً این نوع ترک در صورتی ظاهر می‌شود که پوشش گروت ۶ اینچ عریض‌تر از کف ماشین‌آلات امتداد یابد. احتمال بالازدگی لبه در سطحی بزرگ که در آن گروت اپوکسی بصورت درزگیری در رویهٔ فنداسیون یا برای زیبایی اجرا شده است بیشتر است. در چنین مواردی، بدون دیدن ترک روی وجه قائم، می‌توانید حدود فاصلهٔ واقعی پوشش گروت را با ضربه زدن روی سطح افقی از لبهٔ بیرونی تا کف تجهیزات تعیین کنید.

جلوگیری از ترک‌خوردگی افقی نسبت به ترمیم آن بسیار ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر است. برخی تدابیر پیشگیری به این شرح است:

1.    میخ‌های پیرامونی را طوری جا بگذارید که همانند مهار عمل کنند و گروت را در محل نگه دارند.

2.    لبهٔ بیرونی فنداسیون بتنی را با زاویه ۴۵ درجه بتراشید تا پوشش میلگرد از بین رود.

3.    عرض شانهٔ گروت را به حداکثر دو برابر عمق پوشش گروت محدود کنید. در برخی موارد، زمانی که موقع اجرای گروت می‌رسد به دلیل دسترسی ناکافی بین قالب و تجهیزات این امر می‌تواند مشکل‌ساز شود.

اگر ترک‌های افقی تنها ترک مویی در امتداد وجه قائم بدون فاصله زیاد باشد، درزگیری ترک‌های قائم و رها کردن ترک‌های افقی در وجوه قائم فنداسیون معمولاً قابل‌قبول است. با این حال، اگر فاصله زیاد باشد، باید آن مقطع را بردارید و مجدد آن سطح را گروت‌ریزی کنید.
 اگر سطح قابل‌دسترس است، می‌توانید برای برش اطراف سطح بد از کاردک استفاده کنید تا پاکسازی پوشش گروت سست راحت‌تر انجام گیرد. بتن را تمیز کنید و مجدد سطح را گروت‌ریزی کنید تا مرمت بطور بی‌نقص انجام شود. در اغلب موارد، درزهای انبساط باید در محل شیار اره یا درز سرد کار گذاشته شوند یا طول بلندی از گروت اپوکسی است که باید درز انبساط در آن قرار گیرد در اولین مرحله تفکیک شود.

اگر قرار است پوشش تفکیک‌شده‌ای در محل گذاشته شود، باید با دریل‌های بنایی سوراخ‌های ۳/۸-۱/۲ اینچی بصورت عمودی در پوشش گروت ایجاد شود و گروت اپوکسی در فضای تفکیک‌شده پمپاژ یا ریخته شود.

بسته به سطحی که باید پر شود، می‌توانید از تلمبه گریس‌کاری دستی بدون ملحقات گریس‌پرکن و سر بطری پلاستیکی به عنوان درزبند استفاده کنید. درزبند را داخل سوراخ‌ها بگذارید و اپوکسی مایع را داخل‌اش پمپاژ کنید.

راه دیگر این است که سوراخ‌هایی به فاصلهٔ مرکز به مرکز ۱۲ تا ۱۴ اینچ دور پوشش تفکیک‌شده گروت ایجاد کنید و از لوله ایستاده مسی با قیفی مخصوص ریختن اپوکسی استفاده کنید. از مرکز سطح شروع کنید و کم کم به سمت لبه‌های بیرونی پیش روید. با نزدیک شدن به لبه، دنبال نشانه‌هایی از مایع اپوکسی در ترک افقی پیدا کنید. نوار چسب را در امتداد ترک افقی بچسبانید که تا زمانی که مایع اپوکسی می‌گیرد آن را نگه دارد.

 

 
  Text Box: احتیاط: ممکن است بعد از اینکه اپوکسی آزادانه از ترک افقی شروع به جاری شدن کرد، نتوانید نوار چسب را بچسبانید. پیش از پمپاژ اپوکسی مایع نوار چسب باید چسبانده شود و بادخورهایی در امتداد وجه فوقانی نوار باید تعبیه شود.


می توانید گروت اپوکسی‌ای تهیه کنید که ترک نخورد. با این حال، چنین محصولی در حال حاضر استانداردهای موردنیاز برای گروت ماشین‌آلات را ندارد. برای حفظ هم‌ترازی دقیق بلندمدت باید از مواد صلب ضدخزش استفاده کرد. مدول بسیار پائین می‌تواند سبب خزش ماده تحت بارگذاری ثابت باشد. چنین تغییرات ابعادی می‌توانند روی هم‌ترازی تجهیزات دورانی و پیستونی مهم و سایر ماشین‌آلات تنظیم‌شده تأثیر بگذارند. زمانی که موقع تنظیم دقت گروت‌ریزی ماشین‌آلات می‌رسد، بهترین کار این است که گروتی صلب‌تر با خواص تکیه‌گاهی بهتر داشته باشید، حتی اگر آن محل احتمال ترک‌خوردگی داشته باشد. ترک‌ها قابل‌ترمیم‌اند، اما گروتی که تا این اندازه فشرده می‌شود که هم‌ترازی‌اش از بین می‌رود باید دیر یا زود جایگزین شود.

 

همه این روش‌ها، و سایر موارد، سال‌ها برای ترمیم ترک‌های عمودی و افقی استفاده می‌شدند. زمانی که این روش به‌درستی استفاده شود، تمام ترک‌ها بطور کامل و محکم چفت می‌شوند که همین امر طول عمر گروت و ماشین‌آلاتی که نگه می‌دارد می‌افزاید.

 

تاریخ: 1397/2/27      بازدید:943

شرکت کلینیک بتن ایران

شرکت کلینیک بتن ایران

کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت بازرگانی رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر در سال 1385 ، با اندیشه ایجاد مرکزی تخصصی و کاربردی در زمینه ارائه خدمات فنی مهندسی ، بازرگانی و آموزشی در سطح کشور و منطقه با محوریت بتن راه اندازی گردیده است . کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت بازرگانی رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر در سال 1385 ، با اندیشه ایجاد مرکزی تخصصی و کاربردی در زمینه ارائه خدمات فنی مهندسی ، بازرگانی و آموزشی در سطح کشور و منطقه با محوریت بتن راه اندازی گردیده است . کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران، اولین و تنها مجموعه فنی و مهندسی با محوریت بتن در سطح کشور می باشد که توانسته با ارائه خدمات متنوع و تخصصی گامی نو و البته کارآمد در عرصه صنعت بتن کشور بردارد. این امر باعث گردیده تا کارفرمایان ، کارشناسان و مهندسین فعال در عرصه بتن کشور با در اختیار داشتن تیم کارآمد و تخصصی ، در کنار خود ، راه سخت اجرای پروژه عمرانی را با اطمینانی بیشتر و با کیفیت تر بردارند. کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران، با به کارگیری تیم های کارشناسی ، اجرایی ، تخصصی ، بازرگانی و آموزشی از میان فعالان و متخصصین بتن برجسته کشور و همکاری اساتید برجسته ، همواره سعی دارد تا با اولویت قراردهی کیفیت و تخصص باعث ارتقاء سطح کیفی ، مهندسی و اجرایی پروژه ها و با رفتن سطح عملی دست اندرکاران گردد. در این راستا ، کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران فعالیت خود را در سه شاخه کارشناسی - فنی و مهندسی ، آموزش و بازرگانی هدف دهی و پیگیری نموده و خواهد نمود و در این راستا موفق به اخذ ایزو 9001 ، ایزو 14001 ، ایزو 28001 و ایزو 29001 گردید است. هيات مديره اين شركت با اعتقاد و انديشه هميشگي به حضوري كارآمد و مثمر ثمر در جريان خروشان آباداني ايران عزيز و با بهره گيري از تجارب چندين ساله كارشناسان خود در پروژه های بزرگ عمراني در سطح كشور از يك سو و نيز تلفيق توامان آن با علوم روز مهندسي و اجرايي از سوي ديگر همواره سعي مي نمايد با حضور موثر خود در گستره پهناور عمران ايران ، گامي هر چند كوچك در راستاي ارتقا سطح كيفي پروژه هاي عمراني بردارد. از اين رو اميد است بتوانيم در اين راه حركتي درخور انجام نمايم.

با احترام-مدير عامل ايمان غلامي نيگچه


افراد آنلاین : 141   نفر    بازدید امروز : 13127   نفر    بازدید دیروز : 12694   نفر    بازدید  این ماه :  329893   نفر    بازدید ماه گذشته : 385730   نفر    بازدید کل : 7324259   نفر   
.کليه حقوق اين وب سایت متعلق به کلینیک بتن ایران است © توسعه دهنده:پرشیاداده