مشاور و تولید کننده محصولات افزودنی و قطعات جانبی بتن _ ارائه دهنده خدمات فنی و مهندسی بتن

Produce & Repconsultant, producer of concrete products providing engineering and technical services
الیاف پلی پروپیلن بتن ( الیاف PP )

 الیاف پلی پروپیلن بتن ( الیاف PP )

الیاف مصنوعی پلی پروپیلن یا شیشه با خاصیت افزایش مقاومت کششی و خمشی بتن

 

 

شرح محصول: این نوع الیاف به عنوان افزودنی جهت تقویت و مسلح کردن بتن و مخلوط های سیمانی و گچی می باشد. مصرف این نوع الیاف باعث افزایش مقاومت خمشی ، کششی ، برشی و سایشی می شود. الیاف پلی پروپیلن هنگام مخلوط شدن با بتن باعث ته نشین شدن و افزایش وزن بتن نمی شود و محیط قلیایی بتن را از بین می برد  این نوع الیاف با دو برش 12 و 18 میلیمتر جهت مصارف بتن و با برش طولی  6  میلیمتر  جهت ملات های گچی و نازک تولید می شود .

 

موارد کاربرد و مصرف :

·          کاهش ترک خوردگی و جلوگیری از ترکهای مویی

·         افزایش مقاومت در برابر ضربه

·         مقاومت در برابر سایش

·         استفاده در بلوکهای سیمانی  ، لوله های سیمانی  ، ایرانیت

·         سقف های کامپوزیت ، ستون و دیوار

·         قطعات بتنی پیش ساخته

·         کاهش نفوذپذیری در برابر آب و مواد خوردگی

·         ملات های نازک سیمانی

·         کف پیاده روها و خیابانها ، کف سوله هاصنعتی و مخازن ، تونل ها و پل ها ، کانل آب و شبکه های فاضلابی

·         بتن کف سازی سوله ها و انبارها

 

الیاف پلی پروپیلن را می توان در هر زمان به بتن اضافه کرد. معمولا ً الیاف را در ابتدا با سنگدانه ها مخلوط کرده و سپس آب به آن اضافه نمایید. می توان الیاف را با آب طرح اختلاط مخلوط کرده و سپس این آب را به ملات خشک اضافه نمایید که در این صورت می بایست برای رسیدن به مخلوطی یکنواخت و همگن 3 تا 4 دقیقه همزدن را ادامه داد. د صورت استفاده از بتن آماده می توان الیاف را به تدریج در داخل میکسر ریخته و همزدن در دور تند بایدبه قدری ادامه داشته باشد که از پخش کامل الیاف در داخل بتن مطمئن شوید.

 

مشخصات فنی

 مشخصات

مقدار

واحد

نوع جنس

PP   100%

 

رنگ ظاهری

سفید

 

وزن مخصوص

0/91

(g/cm3)

قطر

23   ,   35

(میکرون)

مقاومت کششی

400

MPa

محدوده ذوب

165

درجه(0c )

مقاومت در برابر اسیدها و قلیاها

بالا

 

مقاومت در برابر نمک

بالا

 

مقدار فینیش

1 – 6/0

درصد

ظرافیت

9 ,  5  ,  3

دنیر

طول برش

  6    ,   12   ,   18

میلی متر

استحکام

3 – 5/2

گرم بر دنیر

درصد ازدیاد طول

80

درصد

غوطه وری در آب

5 – 3

ثانیه

نوع تکسچره

صفر

تعداد در دسی متر

 

 

مشخصات فیزیکی :

  • حالت فیزیکی : الیاف پلی پروپیلن ( PP)
  • رنگ: سفید
  • ابعاد: در سایز های 3 ، 6 ، 12 ، 19 میلیمتری

 

 

شرایط و مدت نگهداری: در بسته بندی اولیه و در بسته به دور از رطوبت و عوامل جوی در شرایط انبارداری مناسب به مدت 5 سال

 

بسته بندی: در کیسه های 25 کیلوگرمی

 

احتیاط و  ایمنی : همانند سایر مواد شیمیایی ، هنگام نگهداری و کار با این چسب دقت نموده تا از تماس با دهان ، چشم ها و مواد غذایی پرهیز گردد و در صورت تماس احتمالی بلافاصله موضع را با آب فراوان شستشو دهید.

 

تاییدیه کیفیت : تمام محصولاتی که توسط شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن  ایران عرضه می گردند مطابق با استانداردهای کیفی بین المللی می باشد .

 

 

الیاف بتن

استفاده از الیاف بتن در ساخت بتن الیافی و محرز شدن افزایش مقاومت های برشی و خمشی و کششی توسط الیاف بتن و استفاده از الیاف فلزی بتن در ساختارهای مختلف بتنی و مباحث مقاوم سازی بتن می توان انتظار داشت بازار مصرف الیاف فلزی بتن در آینده نه چندان دور بسیار گسترده و حائز اهمیت ویژه ای باشد. الیاف بتن با ساختارهاو شکل های مختلف بر حسب مورد و نیاز مصرف کننده به چندین گونه و دسته مختلف قابل ارائه می باشند که در این بین الیاف فلزی بتن که در دو رده شکل الیاف فلزی بتن سینوسی و الیاف فلزی بتن قلاب دار قابل ارائه می باشند از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند. الیاف پلیمری بتن و الیاف شیشه بتن نیز در ساختار بتن الیافی جهت ساخت سازه های بتنی مقاوم و مقاوم سازی بتن قابل استفاده می باشند.الیاف بتن علاوه بر افزایش مقاومت ویژه دربتن ها و حاصل نمودن اطمینان از مقاوم سازی بتن در انواع سازه های بتنی می تانند تاحدود زیادی از هزینه های جاری و سنتی کاسته و سرعت کار را با الیاف بتن می تواند بالا ببرد. بتن الیافی و بتن های مقاوم شده توسط الیاف بتن خصوصا الیاف فولادی بتن در مقاوم سازی بتن و سازه های بتنی نظیر پایگاه های نظامی و سنگرهای ضد ادوات نظامی و بتن های مقاوم در برابر بمب و راکت کاربرد گسترده ای دارد.استفاده از الیاف فولادی بتن در حوزه نظامی و استراتژیکی و اربرد گسترده آن در صنایع نظامی سالیان درازی است که در کشورهای پیشرفته مورد توجه قرارگرفته است. بتن الیافی تقویت شده با الیاف فولادی بتن و الیاف پلیمری بتن می تواند علاوه بر استحکام بخشی فوق العاده به بتن و افزایش ضریب انعطاف پذیری آن عمر سازه بتنی را بسیار افزایش داده و از حیث عدم اکسیداسیون شدن آزماتورها در بتن اطمینان حاصل نمود. با توجه به توجیه اقتصادی کاسته شدن آرماتورحرارتی در بتن و جایگزین کردن الیاف بتن در بتن الیافی می توان سازه بتنی بسیار مقاوم و کم وزن تهیه نمود که در نهایت به افزایش ضریب اطمینان از سازه بتنی و مقاوم سازی بتن منجر خواهدگردید. در کف سازی های بتنی و کفپوش اپوکسی و کف پوش پلی اورتان می توان از الیاف بتن جهت بالابردن مقاومت بتن و جلوگیری از ایجاد ترکهای احتمالی سطح استفاده نمود. با عنایت به بتن ریزی یک تکه در کفپوش اپوکسی و ساخت کف بتنی ویژه اجرای اپوکسی و نیاز به سطح یکدست و بدون درز و ترک می توان از الیاف شیشه بتن در بتن استفاده نمود. الیاف بتن اختلاط شده با بتن علاوه بر ایجاد سطح بسیار مقاوم در مقابل ضربه و سایش می تواند بهترین سطح را جهت اجرای کفپوش اپوکسی ایجاد نماید. کفپوش اپوکسی و استفاده از الیاف بتن در ملات بتن می تواند اطمینان لازم از عدم ایجاد ترک و درز روی سطح نهایی را بوجود آورد. الیاف بتن و استفاده از الیاف فولادی در مقاوم سازی بتن جایگاه قابل اعتمادی در بین سازندگان سازه های بتنی بوجود آورده است. بتن الیافی و بتن های مقاوم در برابر فشارهای مکانیکی بسیار عظیم در میتوان در اکثر سازه های وزین بتنی جایگزین نمود و علاوه بر تسریع زمان بتن ریزی و زمان بندی مناسب پروژه ضخامت اجرایی و کیفیت بسیار مطلوبی را به کارفرمای پروژه قابل ارائه خواهد بود.مزایایی استفاده از بتن الیافی را به چندین گروه می توان تقسیم نمود:

افزایش مقاومت کششی و خمشی و برشی بتن به سبب استفاده از الیاف بتن در بتن الیافی

حذف میلگرد و آرماتور حرارتی در بتن و جایگزین نمودن الیاف بتن مناسب به عنوان مثال الیاف فولادی بتن یا الیاف پلیمری بتن و الیاف شیشه بتن

سرعت بخشیدن به زمان پروژه و تایمینگ پروژه به سبب حذف آرماتور حرارتی و جایگزینی الیاف فلزی بتن و ساخت بتن الیافی.

کاستن هزینه های جاری پروژه به سبب حذف نیروی کار جهت آرماتور بندی و کاستن هزینه های خرید آرماتور و الیاف فولادی بتن

کم خطر شدن کارگاه و محل پروژه مقاوم سازی بتن با توجه به استفاده از الیاف بتن که شدیدا در مقابل میلگرد  آرماتورحرارتی ایمنی بیشتری دارند.

عدم نیاز به تخصص خاص هنگام کار با بتن الیافی به سبب بسته بندی شخص و میزان مصرف کاملا شفاف به ازای هر مترمربع حجم بتن ریزی و مقاوم سازی بتن

فراگیربودن نیرو دربتن الیافی به سبب پخش شدن یکسان الیاف فلزی بتن در کل ملات بتن الیافی

عدم انجام عمل اکسیداسیون در الیاف بتن به سبب روکش ضد زنگ روی الیاف بتن در بتن الیافی و عمر بسیار طولانی تر در مقابل آرماتور حرارتی

عدم جدا شدن الیاف فلزی بتن از شیراب بتن و ملات بتن با توجه به جلوگیری از اکسیداسیون در بتن ( با توجه به عمل اکسیداسیون فیلم بسیارغیرقابل اعتمادی را بوجود می آورد که سریعا آرماتور از بتن جدا می شود ولی در بتن الیافی والیاف بتن این مورد وجود ندارد)

توزین یکپارچه الیاف بتن در سازه بتنی و تحمل فشارهای مقطعی و سراسری در کل بتن الیافی با توجه به پخش شدن کاتوره ای در بتن الیافی

بالابردن عمربتن و جلوگیری از خستگی بتن و ایجاد مقاومت های ویژه بسیار بالا

افزایش ضریب مقاومت بتن در مباححث مقاوم سازی بتن در سیکل های متناوب برودتی و حرارتی

جلوگیری از حمله سولفات ها و مواد مخرب بتن و برطرف شدن نگرانی از مقاوم سازی بتن

بتن الیافی مسلح شده با الیاف فولادی بتن و الیاف فلزی بتن کاربردهای ویژه ای در صنایع نظامی-صنایع هوایی و فرودگاهی-صنایع راه و ساختمان-مباحث مقاوم سازی بتن-راه سازی-سد سازی-مقام سازی پایه پل ها و اسکله ها-کانال های انتقال آب و گاز و ابنیه مخابرات –ساختمان های ضد زلزله و مقاوم سازی سازه های بتنی حساس-آزمایشگاههای مختلف- کف سازی بتنی-کفپوش اپوکسی-کفپوش پلی اورتان-کف سازی صنعتی و زیرسازی های مختلف بتنی دارد. آزمایش های مختلف بیانگر این موضوع می باشد که مقاوم سازی بتن توسط الیاف فلزی بتن می تواند تا مقدار بسیار زیادی از صدمات و خطرات ناشی از زلزله جلوگیری نماید. این مهم می تواند گام بسیار بزرگی در استفاده از بتن الیافی مسلح شده با الیاف فلزی بتن و الیاف شیشه بتن تلقی گردد. با توجه به گستردگی بسیار بالای الیاف بتن و اختلاط بتن الیافی توسط الیاف فلزی بتن قبل از مصرف هر کدام از گروه های الیاف بتن نمونه آن را در آزمایشگاه مورد بررسی قرار داده تا نتیجه لازم از مقاوم بتن الیافی کاملا محرز گردد.

 

 

 

 

 

 

آشنایی با بتن الیافی

ساخت بتن الیافی به عنوان یکی از انواع کامپوزیت های جدید و فن آوری به روز جایگاه ویژه ای در صنایع ساختمان سازی و مقاوم سازی بتن دارد. بتن الیافی که مخلوطی از الیاف بتن و سایر افزودنی های بتن می باشد که نهایتا منجر به مقاوم سازی بتن و بهبود عملکرد در بتن می شود. الیاف بتن در نهایت باعث بهبود رفتارهای بتن و رسیدن بتن الیافی به محدوده مورد نیاز مقاومت می گردند. بتن الیافی و کاربرد آن در سبک سازی سازه ها و مقاوم سازی سازه های بتنی افق های روشنی را پیش روی مهندرسین عمران قرار داده است. بتن الیافی با توزیع تصادفی و کاتوره ای الیاف بتن در بتن بعنوان کانال جدیدی علاوه بر کانال های قدیمی بتن مورد استفاده قرارمیگیرد دربتن الیافی مقاومت کششی و مقاومت برشی نسبت به بتن معمولی بسیار بالاتر بوده و ضخامت نهایی بتن الیافی مزید بر مقابل انواع بارهای استاتیک و دینامیکی موجب ضریب اطمینان بیشتری در مرحله اجرا یاجا می نماید. بتن الیافی در مقابل انواع بارهای دینامیکی مانند زمین لرزه ها و رانش های سطحی و ضربه به دلیل ویژگی جذب انرژی توسط الیاف بتن عملکرد مورد قبولی از خود نشان داده و در مقابل بتن های معمولی جایگاه ویژه ای در ساخت سازه ها ومقاوم سازی بتن در سازه های در معرض فشارهای دینامیکی دارد. یکی از بارزترین تفاوت های استفاده از الیاف بتن در بتن الیافی واستفاده از میلگرد در بتن معمولی توزیع بار وارد بر بتن توسط الیاف بتن و میلگرد می باشد. با توجه به اینکه میلگرد انحصارا مساحت کوچکی از مقطع بتن را تشکیل می دهد می توان دریافت که مقطع بتن مسلح بامیلگرد یک مقطع ایزوتوپ و هموژن نمی باشد. این خصیصه در بتن الیافی مسلح شده با الیاف بتن کاملا متفاوت می باشد بصورتی کهالیاف بتن در بتن الیافی بصورت کاتوره ای و تصادفی در تمام بتن الیافی پخش شده و می توانند سطح بسیار بیشتری را در تماس با بتن داشته باشند. الیاف بتن طبق طرح اختلاط بتن الیافی قابل استفاده در انواع بتن ها می باشند و از انواع الیاف بتن می توان به الیاف فلزی بتن – الیاف فولادی بتن – الیاف شیشه بتن – الیاف کربن بتن اشاره نمود.

از بارزترین و برترین مزیت های فنی بتن الیافی مسلح شده به انواع الیاف بتن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

ایجاد مقاومت بسیار بالا درمقابل ورقه شدن بتن و سایش های متوالی و هوازدگی بتن بعلت استفاده از انواع الیاف بتن

بروز مقاومت بالا در مقابل تنش های خستگی بتن توسط مسلح شدن با انواع الیاف بتن

مقاومت ویژه در مقابل تماس ضربه های وارد شده به بتن الیافی مسلح شده با انواع بتن

ظرفیت بالای کرنش و مقاومت کششی بسیار بالا

امکان اربری بسیار بالا حتی پس از ترک خوردگی بتن توسط کنترل بوسیله انواع الیاف بتن

مقاومت بالای کششی و خمشی وبرشی در بتن الیافی

استفاده از انواع الیاف بتن در بتن الیافی باعث می شود که گسستگی ناگهنای در بتن رخ نداده و خواص ضربه پذیری بتن کاملا حفظ شود. از آنجا که انواع الیفا بتن بصورت کاملا تصادفی و همه جانبه در بتن الیافی پخش می شود در صورت تشکیل یک ترک در بتن الیافی انوعالیاف بتن در پیش روی ترک اتصالات منحصر به فردی را به وجود می آورند که عملا منجر به ادامه ترک خوردگی بتن نخواهند شد. کیفیت بتن الیافی و اجرای آن به چندین آیتم مهم بستگی دارد. طرح اختلاط بتن الیافی یکی از آنهاست. در صورتی که طرح اختلاط بتن الیافی درست نبوده و نتایج آن در آزمایشگاه بتن مورد تائید فنی قرار نگیرد بتن الیافی عملا نقش مهمی در مقاوم سازی سازه بتنی نخواهد داشت. مختصات هندسی الیاف بتن نیز در بتن الیافی نقش مهمی دارند. باید توجه نمود از انواع الیاف بتن در چندین نمونه آزمایشگاهی استفاده شود تا یکی از انواع الیاف بتن جهت استفاده در بتن الیافی مورد استفاده قطعی قرارگیرد. نسبت طول به قطر الیاف بتن در مرحله بعدی کیفیت گذاری بتن الیافی قراردارد که در نتایج طرح اختلاط بتن الیافی کاملا قابل تامل می باشد.و قبل از اجرای هر نوع بتن الیافی حتما از انواع الیاف بتن در آزمایشگاه کارگاه استفاده نمائید.

 

 

 

 

 

 

بتن الیافی چیست

بتن الیافی چیست ؟ بتن الیافی در واقع یکی از انواع کامپوزیت ها می باشد که با استفاده از انواع الیاف بتن که نقش تقویت کننده در بتن را دارند و طبق طرح اختلاط بتن الیافی مورد مصرف قرار میگیرند دربرابر مقاومت های کششی و برشی و سایش و فرسایشی افزایش مقاومت یافته وموردمصرف قرارمیگیرد. ترکیب کامپوزیتی بتن الیافی مقاومت بسیاربالا و یکپارچگی و همبستگی مناسبی دارد و به بتن الیافی این امکان را می دهد که به عنوان متریال شکل پذیر جهت استفاده در سطوحی که مقاومت بالایی نیاز داشته و انحنای زیادی دارند مورد مصرف واقع شود. قابلیت جذب انرژی های مختلف توسط بتن الیافی که به موجب استفاده از انواع الیاف بتن مورد اختلاط طبق طرح اختلاط بتن الیافی ارائه می شود به بتن الیافی این امکان را می دهد که تحت تاثیر بارهای ضربه ای و مقطعی به آسانی ازهم گسسته نشده و بتواند مقاومت خوبی را به معرض نمایش قراردهد. با نگاه علمی و فناوری جدید به بحث بتن الیافی می توان دریافت که بتن الیافی با طرح اختللاط بتن الیافی که توسط آزمایشگاه بتن توسط انواع الیاف بتن تهیه می وشد نمونه پیشرفته ملاتهای مسلح با انواع الیاف سنتی همانند کاهگل و ساروج های مسلح شده با الیاف طبیعی می باشد. اکنون اب پیشرفت علم و جایگزین نمودن انواع الیاف بتن همانندالیاف فولادی بتن -الیاف بتن کربنی- الیاف شیشه بتن -الیاف پلیمری بتن-الیاف پلی پروپیلن بتن و استفاده از طرح اختلاط بتن الیافی می توان انواع بتن های کامپوزیتی جهت استفاده رد کاربردهای متوع صنعتی تولید نمود . بتن الیافی بهره مد از انواع الیاف بتن خواص و ویژگی های مختلفی همچون شکل پذیری بالا ، مقاومت بسیار ویژه در مقابل انواع فشارهای وارده بر بتن الیافی -قابلیت جذب انرژی و استقامت در برابر ترک خوردن بتن الیافی را داراست و متناسب با نحوه طرح اختلاط بتن الیافی و استفاده از انواع الیاف بتن می توان برای آن موارد کاربرد فراوانی تعریف نمود.

یکی از گسترده ترین موارد مصرف الیاف بتن ساخت کف سالن های صنعتی می باشد که با استفاده از بتن الیافی با طرح اختلاط بتن الیافیمناسب کف سالن های صنعتی، جایگزین بتن مسلح متداول گردد. با توجه به جذب بالای انرژی توسط بتن الیافی که به انواع الیاف بتنمنجرگردیده است یکی از بهترین مصالح ساختمانی جهت استفاده در صنایع نظامی برای ساخت بناهای مقاوم در برابر ضربه و سازه های پناهگاه و زاغه و انبارهای نگهداری مواد منفجره و آشیانه های هواپیما می باشد. بنای مسلح شده توسط بتن الیافی و انواع الیاف بتن قابلیت بسیار بالایی در جذب انرژی و ضربه دارد و به همین علت استفاده از انواع الیاف فولادی در طرح اختلاط بتن الیافی و ساخت بتن الیافی جهت ساخت باند فرودگاه ها و سالن های تولید و تعمیر تجهیزات نظامی بهترین گزینه می باشد. استفاده از بتن الیافی در ساخت قطعات پیش ساخته بتنی و سازه های راه سازی علاوه بر اقتصادی بودن روند پروژه می تواند بر برنامه ریزی مانی پروژه تاثیر گذاری مستقیم داشته باشد. جهت رسیدن به نتایج مطلوب استفاده از انواع الیاف بتن در طرح اختلاط بتن الیافی و ساخت کامپوزیت های بتن الیافی حتما قبل از اجرای بتن ریزی نهایی، در آزمایشگاه همان پروژه مطالعات لازم باید در خصوص استفاده مناسب از الیاف بتن جهت ساخت همان سازه مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد.

 

 

طرح اختلاط بتن الیافی

الیاف بتن با توجه به نحوه استفاده و طرح اختلاط بتن الیافی و میزان درخواست شده تحمل فشارهای خمشی و برشی و کششی به چندین گروه تقسیم بندی می شوند. الیاف فلزی بتن -الیاف بتن پلیمری -الیاف بتن استیل – الیاف شیشه بتن که هرکدام از گروه الیاف بتن مورد اشاره، خود به چندین زیرشاخه تقسیم بندی می شوند. الیاف فلزی بتن به دو زیرشاخه الیاف فلزی بتن طرح سینوسی و الیاف فلزی بتن طرح هوکدار تقسیم بندی می شوند که در اندازه های طولی و قطر مختلف قابل تولید وارائه می باشند. الیاف فلزی بتن جایگاه ویژه ای در نزد صاحبان صنایع بتن داشته و به سبب افزایش قابل ملاحظه در مقاومت های مکانیکی و تحمل بارهای بسیار بالا از اهیمت ویژه ای برخوردار می باشد. عدم ایجاد پدیده اکسیداسیون در هنگام استفاده از الیاف فلزی بتن و استفاده از تکنولوژی نانو د ساخت الیاف فلزی بتن باعث اسکوپ مولکولی بسیار بالا با مولکولهای دانه بندی بتن گردیده و همبستگی و پیوستگی بسیاربالایی بین الیاف فلزی بتن و ملات بتن بوجود می آورند. پراکندگی الیاف فلزی بتن در کل بافت بتنی باعث می شود سازه بتنی دره مه جهات و با میزان گسستگی یکسان در کل سازه بتنی بتواند مقاومت سازه را تامین نماید. الیاف فولادی بتن در بتن الیافی طی فرایند و طرح اختلاط بتن الیافی مسلح شده با الیاف فولادی بتن در کارگاه محل پروژه قابل اجرا می باشد. طرح اختلاط بتن الیافی بدون توجه به انواع الیاف بتن و ساختار آن باید با نظر کارفرما و تحت نظارت کارگاه محل پروژه مورد اجرا قرار گیرد. میزان فشار وارد شده به بتن تمام شده و درخواست میزان فشار وارد بر بتن و میزان خشم و برش در بتن الیافی نمایانگر میزان استفاده از انواع الیاف بتن در ساخت بتن الیافی می باشد. الیاف فولادی بتن در حالت نرمال با بتن الیافی عیار 350 باید به میزان حدود 8 تا 12 کیلوگرم طبق طرح اختلاط بتن الیافی تائید شده در آزمایشگاه بتن مورد استفاده قرار میگیرد. میزان استفاده از الیاف فولادی بتن در طرح اختلاط بتن الیافی با شکل و اندازه و قطر الیاف فولادی بتن رابطه مستقیم دارد. لازم به ذکر است باید در مبحث طرح اختلاط بتن الیافی دقت نمود الزاما میزان مصرف بالای الیاف فولادی بتن در بتن الیاف هیچ ارتباط مستقیمی با افزایش ضریب مقاومت بتن الیاف یندارد، با اینکه در صورت تغییر طرح اختلاط بتنالیافی و عدم توجه به میزان استفاده از انواع الیاف بتن در بتن الیافی نتیجه مثمر ثمر در خصوص اخذ مقاومت ویژه در مورد بتن الیافی بدست نخواهد آمد جهت دستیابی به بهترین نتیجه از طرح اختلاط بتن الیافی حتما انواع الیاف بتن در آزمایشگاه محل کارگاه و پروژه در بتن الیافی مورد بررسی قرارگیرد.

 

 

مکانیزم عملکرد الیاف بتن در بتن الیافی

در حالت عمومی جهت استفاده در سازه ، انواع الیاف بتن می توانند نقش تکمیل دهنده و مکملی برای میلگرد مورد استفاده در سازه داشته باشد. الیاف فولادی بتن با گسترش و ایجاد ترک ها و درزهای در بتن مقابله می کند و نسبت به مقاوم سازی سازه بتنی می تواند مورد استفاده قرارگیرد. مقاوم سازی بتن توسط الیاف فولادی بتن در تمام مراحل اجرایی مورد قبول مهندسان و کارشناسان امر سازه های بتنی بوده و نقش مقاوم سازی بتن در سازه هایی که توسط الیاف فولادی بتن مسلح گردیده است قابل کتمان نمی باشد. استفاده از الیاف فولادی بتن می تواند مقاومت بتن را در برابر خستگی و ضربه و جمع شدگی و تنش های حرارتی افزایش داده و در تمام مدل های شکست روی خواص بتن الیافی تاثیرگذار می باشد. با توجه به تنش هایی که به وسیله برش محیطی و روی الیاف فولادی بتن می باشد بوسیله مقاومت چسبندگی درون سطح از ماتریس قابل انتقال به الیاف فولادی بتن می باشد به همین دلیل تا زمانی که ماتریس بتن دچار ترک خوردگی نشده می توان اطمینان حاصل کرد که تنش کششی بین الیاف فولادی بتن و ماتریس توزیع می شود و پس از ایجاد ترک خوردگی در بتن کل تنش به الیاف فولادی بتن منتقل می شود.از مهمترین عوامل تاثیرگذار در خواص بتن الیافی با الیاف فولادی بتن بازدهی الیاف و مقدار الیاف فولادی بتن به کاررفته در بتن الیافی می باشد. بازدهی الیاف فولادی بتن توسط مقاومت الیاف بتن در مقابل بیرون کشیده شدن از مخلوط کاملا کنترل شده است و باید توجه داشت که این مقاومت به چسبندگی بین الیاف فولادی بتن و ماتریس مرتبط می باشد. درخصوص الیاف فولادی بتن با مقطع ثابت مقاومت چسبندگی با افزایش طول الیاف بتن قابل افزایش است که محرز می گردد هر مقدار که طول الیاف فولادی بتن بیشتر باشد تاثیر الیاف فولادی بتن در بهبود خواص ماتریس بیشتر می باشد. چون مقاومت در برابر بیرون کشیده شدن الیاف فولادی بتن هم راستا با سطح مقطع دو جسم ( الیاف فولادی بتن و بتن ) می باشد.

 

 

میزان استفاده از الیاف بتن در بتن الیافی

با توجه به تحقیقات انجام گرفته در خصوص طرح اختلاط بتن الیافی و مصرف الیاف بتن این نتیجه قابل توجه می باشد که در صورتی که از روش های عادی اختلاط الیاف بتن استفاده شود الیاف بتن با نسبت طول به قطر بیشتر از باعث کاهش عملکرد و کارایی بتن الیافی به مقدار زیاد می باشد که عملا نامتوازن بودن گسترش الیاف بتن در بتن الیافی دلیل عمده این مورد می باشد که در نتیجه استفاده از طرح اختلاط بتن الیافی بدون مطالعه و استفاده از الیاف بتن مناسب در بتن الیافی می باشد. معمولا الیاف بتن با سطح مقطع دایره ای و قطر کم بیشتراز الیاف بتن با سطح مقطع دایره ای و قطر بزرگترتاثیر مثبتی در بتن الیافی دارند. دلیل این قضیه این است که الیاف بتن دسته اول دارای سطح تماس بیشتری در واحد حجم دارند که بنابراین هر چه عملا سطح تماس الیاف بتن بیشتر باشد و قطر آن کمتر باشد بازده چسبندگی الیاف بتن بیشتر خواهد بود. در نتیجه کاملا قابل لمس است که نسبت طول به قطر الیاف باید به میزان مناسب در طرح اختلاط الیاف بتن باشد که در هنگام شکسته شدن ماتریس بتوان الیاف بتن را به حداکثر مقاومت کششی نزدیک تر نمود. در طرح اختلاط بتن الیافی مورد پیشنهادی توسط کارفرما باید توجه نمود که استفاده از الیاف بتن متناسب با سازه به گونه ای مطرح شود که بارهای مختلف سازه مورد پیش بینی قرارگیرد. میزان مصرف الیاف بتن در بتن الیافی در هنگام استفاده از انواع الیاف بتن متفاوت می باشد. به عنوان مثال استفاده از الیاف فولادی بتن دوز متفاوتی از استفاده از الیاف پلی پروپیلن دارد. این مقدار مصرف توسط مهندسین مشاور و طرح اختلاط بتن الیافی مورد قبول مهندس اجرا قابل تغییر می باشند.توصیه می شود قبل از مرحله بتن ریزی حتما استفاده از انواع الیاف بتن در طرح اختلاط بتن الیافی مورد بررسی و مطالعه قرارگیرد.

 

 

 

الیاف شیشه بتن

الیاف شیشه در بتن جزو گسترده ترین نوع از انواع الیاف بتن می باشد که طی طرح اختلاط بتن الیافی جهت استفاده در حوزه مقاوم سازی بتن مورد استفاده قرار میگیرد. الیاف شیشه بتن از نظر گستردگی در بافت بتن جزو بهترین نوع الیاف بتن می باشد به طوری که در هر نقطه از سازه بتن الیافی مشاهده می شوند. پراکندگی بسیار بالای الیاف شیشه در بتن الیافی در حفظ مقاومت های فشاری و سایشی بتن الیافی بسیار مورد توجه سازندگان سازه های بتنی و بتن الیافی می باشد. ساخت بتن های مقاوم با الیاف شیشه بتن جزو اقتصادی ترین نوع بتن الیافی می باشد که علاوه بر اقتصادی بودن می تواند تا میزان بالایی نسبت به کاهش زمان در پروژه کمک شایان و قابل توجهی ارائه نماید.

 

استفاده از انواع الیاف بتن در طرح اختلاط بتن الیافی باید طبق نظر آزمایشگاه پروژه مورد بررسی و مطالعه قرارگیرد و الیاف شیشه بتن نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. میزان مصرف الیاف شیشه بتن با نظر مهندسین مشاور و محاسب قابل تغییر می باشد. الیاف شیشه بتن در اندازه های طولی متنوع تولید و جهت مصرف به بتن الیافی اضافه می شوند. استفاده از فوق روان کننده های کربوکسیلاتی در هنگام مصرف الیاف شیشه بتن و بتن الیافی وهنگام ارائه طرح اختلاط بتن الیافی در تاثیرگذاری عمومی الیاف در بتن بسیار موثر می باشد. الیاف شیشه بتن و مصرف آن در بتن الیافی درعموم سازه های بتنی مورد تائید بوده و امکان استفاده از آن در سازه هایی که نیاز به کرنش و پیچش زیاد دارند توجیه می گردد. استفاده از الیاف شیشه در بتن نیاز به تخصص ویژه ای ندارد و با توجه به بسته بندی ویژه و کیسه هایی که در ملات بتن حمل می شوند عملا بدون نیاز به دخالت دست قابل استفاده می باشند. بتن الیافی مسلح شده به الیاف شیشه بسیار سبک بوده و در سازه هایی که نیاز به کاهش وزن بتن ریزی با بتن الیافی دارد شدیدا توصیه می گردد. مجددا توصیه می گردد جهت استفاده از الیاف شيشه بتن و ارائه طرح اختلاط بتن الیافی مطالعه و بررسی لازم انجام پذیرد.

 

 

الیاف فلزی بتن

الیاف فلزی بتن عمدتا در کلیه سازه های بتنی قابل استفاده می باشد. الیاف فلزی بتن از عملیات و پروسه فولاد کم کربن ساخته شده به بازارمصرف وارد می شود. الیاف فلزی بتن به شکل سینوسی، الیاف فلزی بتن به شکل دو سر قلاب، الیاف فلزی بتن مختلط از جمله اشکال و نمونه های قابل ارائه می باشد. مقاومت فشاری بتن و مقاومت برشی آن، استفاده از الیاف فلزی بتن بسیار بالارفته و قابلیتهای بسیاربالایی جهت ضربه پذیری و مقاوم سازی بتن را داراست. در تقابل رطوبت دچار پدیده اکسیداسیون نمی شود و توسط روکش مخصوص اسکوپ بسیار بالایی با بافت بن بوجود می آورد. اختلاط  الیاف فلزی بتن توسط میکسر انجام شده و در تمام جهات سازه بتنی بصورت کاتوره ای و سه بعدی پخش می شود این نکته وجه تمایز الیاف فلزی بتن و آرماتورآهنی می باشد. میلگرد آهنی فقط در یک راستا قابلیت تحمل فشار را داراست در حالی که الیاف فلزی بتن با توجه به پخش شدن در کلیه محیط بتن می توانند هر نوع سازه بتنی را در تمام جهات تقویت نماید. موارد مصرف الیاف فلزی بتن در سازه های عظیم بتنی و ساخت زاغه های مهمات و آشیانه هواپیما و پل و انواع سازه های بتنی قابل تائید می باشد. جلوگیری از ترک خوردن بتن در شرایط سخت محیطی و صنعتی و تحمل بار در شرایط خاص و مقاوم در برابر یون کلر نیز از جمله نکات مثبت استفاده از الیاف فلزی بتن می باشد.

 

 

کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ، علاوه بر دفتر مرکزی خود واقع در تهران ، اشرفی اصفهانی ، گلزار سوم ، پلاک ، واحد 4 ، و نیز دفتر جنوب کشور خود، واقع در استان خوزستان ، شهرستان اهواز ، زیتون کارمندی ، فلکه پارک ، جنب بانک تجارت ، ساختمان 88 ، در بسیاری از استان های دیگر از جمله  استان هرمزگان ( بندرعباس ، قشم، خارک و ... ) ، استان بوشهر ( شهرستان بوشهر ، عسلویه ، جم ، برازجان، کنگان و ... ) ، استان اصفهان ( شهرستان اصفهان ،  شهرضا، فولاد شهر، شاهین شهر ، زرین شهر ) ، استان یزد ، استان کرمان ، استان فارس ( شهرستان شیراز ، نورآباد ممحسنی ، جهرم و ... ) ، استان کرمانشاه ، استان کردستان ( شهرستان سنندج ) ، استان لرستان ( خرم آباد ، بروجرد ، دورود، نورآباد ، الشتر و ... ) ، استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی ( شهرستان های تبریز و ارومیه ) ، استان اردبیل، استان زنجان، استان های خراسان رضوی ، خراسان جنوبی و شمالی ( شهرستان های مشهد ، بیرجند و ... ) ، استان زاهدان ( شهرستان های زاهدان ، ایرانشهر ، زابل ، سیرجان، پیرانشهر و ... )، استان البرز ( شهرستان کرج و ... ) ، استان کاشان ، استان قم ( شهرستان قم ) ، استان مازندران ( شهرستان های ساری ، بابل ، بابلسر، نوشهر ، چالوس ، محمود آباد و ... ) ، استان گیلان ( شهرستان های رشت ، بندرانزلی و ... ) ، استان ایلام ( شهرستان های ایلام و دهلران، مهران و ... )، استان همدان ( شهرستان های همدان ، تویسرکان و کبودرآهنگ ) ،استان گلستان ( شهرستان گرگان ) ،  استان خوزستان ( شهرستان اهواز ، دزفول ، ماهشهر، سربندر ، آبادان ، خرمشهر ، بهبهان ، شوشتر، شوش ، مسجدسلیمان، رامهرمز ، گتوند و ... ) ، استان چهارمحال بختیاری ( شهرکرد ) ، جزیره کیش ،  کشور عراق ( استان بصره، الاماره و نجف ) ، کشور افغانستان ( کابل و هرات ) ،  دارای دفاتر فروش و ارائه خدمات مهندسی می باشد. شما می توانید با مراجعه  یا تماس با این دفاتر ضمن مشاور از خدمات و محصولات ارائه شده بهره مند شوید.

 

تاریخ: 1394/08/24      بازدید:6560
فایل ندارد

شرکت کلینیک بتن ایران

شرکت کلینیک بتن ایران

کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت بازرگانی رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر در سال 1385 ، با اندیشه ایجاد مرکزی تخصصی و کاربردی در زمینه ارائه خدمات فنی مهندسی ، بازرگانی و آموزشی در سطح کشور و منطقه با محوریت بتن راه اندازی گردیده است . کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت بازرگانی رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر در سال 1385 ، با اندیشه ایجاد مرکزی تخصصی و کاربردی در زمینه ارائه خدمات فنی مهندسی ، بازرگانی و آموزشی در سطح کشور و منطقه با محوریت بتن راه اندازی گردیده است . کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران، اولین و تنها مجموعه فنی و مهندسی با محوریت بتن در سطح کشور می باشد که توانسته با ارائه خدمات متنوع و تخصصی گامی نو و البته کارآمد در عرصه صنعت بتن کشور بردارد. این امر باعث گردیده تا کارفرمایان ، کارشناسان و مهندسین فعال در عرصه بتن کشور با در اختیار داشتن تیم کارآمد و تخصصی ، در کنار خود ، راه سخت اجرای پروژه عمرانی را با اطمینانی بیشتر و با کیفیت تر بردارند. کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران، با به کارگیری تیم های کارشناسی ، اجرایی ، تخصصی ، بازرگانی و آموزشی از میان فعالان و متخصصین بتن برجسته کشور و همکاری اساتید برجسته ، همواره سعی دارد تا با اولویت قراردهی کیفیت و تخصص باعث ارتقاء سطح کیفی ، مهندسی و اجرایی پروژه ها و با رفتن سطح عملی دست اندرکاران گردد. در این راستا ، کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران فعالیت خود را در سه شاخه کارشناسی - فنی و مهندسی ، آموزش و بازرگانی هدف دهی و پیگیری نموده و خواهد نمود و در این راستا موفق به اخذ ایزو 9001 ، ایزو 14001 ، ایزو 28001 و ایزو 29001 گردید است. هيات مديره اين شركت با اعتقاد و انديشه هميشگي به حضوري كارآمد و مثمر ثمر در جريان خروشان آباداني ايران عزيز و با بهره گيري از تجارب چندين ساله كارشناسان خود در پروژه های بزرگ عمراني در سطح كشور از يك سو و نيز تلفيق توامان آن با علوم روز مهندسي و اجرايي از سوي ديگر همواره سعي مي نمايد با حضور موثر خود در گستره پهناور عمران ايران ، گامي هر چند كوچك در راستاي ارتقا سطح كيفي پروژه هاي عمراني بردارد. از اين رو اميد است بتوانيم در اين راه حركتي درخور انجام نمايم.

با احترام-مدير عامل ايمان غلامي نيگچه


افراد آنلاین : 230   نفر    بازدید امروز : 3887   نفر    بازدید دیروز : 12656   نفر    بازدید  این ماه :  327208   نفر    بازدید ماه گذشته : 306037   نفر    بازدید کل : 15213243   نفر   
.کليه حقوق اين وب سایت متعلق به کلینیک بتن ایران است © توسعه دهنده:پرشیاداده