مشاور و تولید کننده محصولات افزودنی و قطعات جانبی بتن _ ارائه دهنده خدمات فنی و مهندسی بتن

Produce & Repconsultant, producer of concrete products providing engineering and technical services
آب بندی درزهای مخازن آب و فاضلاب براساس استاندارد ACI 504R-90

در حال حاضر براساس استاندارد ACI 504R-90 روشهای مختلفی جهت درز بندی سازه های بتنی وجود دارد که هر یک می توانند بسته به نوع سازه ، انتظارات ، محدودیت ها ، شرایط بهره برداری ، نوع سازه ، مرحله اجرا و ... موثر باشند.

در خصوص سازه مورد نظر ، با توجه به اینکه سازه در مرحله ساخت نمی باشد از یک سو و نوع کاربری سازه و درز ، بهترین روش استفاده از ماستیک و پر کننده های الاستیک می باشد. با توجه به کاربری پسابی سازه گزینه مناسب استفاده از ماستیک پلی یورتان می باشد.

از مزایای ماستیک پلی یورتان می توان به چسبندگی خوب ، مقاومت شیمیایی خوب ، انعطاف پذیری خوب ، مقاومت در برابر آفتاب ، سهولت اجرا و ... اشاره کرد.

از رو به طور کلی برای درزبندی کل مخازن بهترین گزینه استفاده از ماستیک پلی یورتان تک جزئی Dezoflex 360  ( مقدار مصرف 1.4 گرم در سانتیمترمکعب ) و یا ماستیک پلی یورتان دو جزئی Dezoflex 380 ( مقدار مصرف 1.5 گرم در سانتیمتر مکعب ) می باشد.

لذا آنچه در خصوص درزهای مورد نظر  دیوار میانی و  مشترک دو مخزن دارای اهمیت می باشد این نکته است که کلیه ماستیک ها برای اجرا نیازمند بستری خشک و عاری از رطوبت می باشند تا پیوستگی و فرآیند عمل آوری به درستی انجام گردد. از این رو باید تهمیدات لازم برای ایجاد بستری خشک ، به صورت موقتی صورت گرفته تا زمان و موقعیت لازم برای اجرای ماستیک فراهم شود.

در این بین آنچه دارای تناقص می باشد ماهیت غیر منعطف مواد آب بند می باشد. لازم به ذکر است بهترین و اقتصادی ترین روش در این شرایط خشک کردن دو طرف دیوار ( خالی کردن آب از طرفین ) و اجرای ماستیک از طرفین دیوار می باشد حتی اگر این امر با زمان سه روز اتفاق بیافتد. لذا در صورتی که این امر امکان پذیر نباشد تنها راه استفاده از ملات های آب بند و اجرای ماستیک روی آن می باشد.

در این راستا نظر به عدم امکان خالی شدن مخزن ( با توجه به اعلام آن کارفرمای محترم)  روش پیشنهادی به شرح ذیل می باشد :

  • خالی کردن درون درز از یک طرف تا واتراستاپ
  • تمیز کردن درون درز با ساب برای ایجا بستر تمیز
  • آب بندی درون درز با عمق 5 سانتیمتر قبل از سطح کار با استفاده از ملات آب بند آنی گیر Krystline plog یا Betofix F-10 تحت فشار
  • پرکردن مابقی درز با استفاده از ماستیک پلی یورتان تک جزئی Dezoflex 360  تا سطح کار
  • اجرای نوار کامپوزیتی کامپیفکس با بتونه اپوکسی روی درز برای نگهداری و کنترل فشار آب از پشت
  • اجرای همین عملیات از سمت دیگر دیوار ، پس خالی کردن آن در گام دوم

 

تاریخ: 1397/12/16      بازدید:175

شرکت کلینیک بتن ایران

شرکت کلینیک بتن ایران

کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت بازرگانی رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر در سال 1385 ، با اندیشه ایجاد مرکزی تخصصی و کاربردی در زمینه ارائه خدمات فنی مهندسی ، بازرگانی و آموزشی در سطح کشور و منطقه با محوریت بتن راه اندازی گردیده است . کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت بازرگانی رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر در سال 1385 ، با اندیشه ایجاد مرکزی تخصصی و کاربردی در زمینه ارائه خدمات فنی مهندسی ، بازرگانی و آموزشی در سطح کشور و منطقه با محوریت بتن راه اندازی گردیده است . کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران، اولین و تنها مجموعه فنی و مهندسی با محوریت بتن در سطح کشور می باشد که توانسته با ارائه خدمات متنوع و تخصصی گامی نو و البته کارآمد در عرصه صنعت بتن کشور بردارد. این امر باعث گردیده تا کارفرمایان ، کارشناسان و مهندسین فعال در عرصه بتن کشور با در اختیار داشتن تیم کارآمد و تخصصی ، در کنار خود ، راه سخت اجرای پروژه عمرانی را با اطمینانی بیشتر و با کیفیت تر بردارند. کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران، با به کارگیری تیم های کارشناسی ، اجرایی ، تخصصی ، بازرگانی و آموزشی از میان فعالان و متخصصین بتن برجسته کشور و همکاری اساتید برجسته ، همواره سعی دارد تا با اولویت قراردهی کیفیت و تخصص باعث ارتقاء سطح کیفی ، مهندسی و اجرایی پروژه ها و با رفتن سطح عملی دست اندرکاران گردد. در این راستا ، کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران فعالیت خود را در سه شاخه کارشناسی - فنی و مهندسی ، آموزش و بازرگانی هدف دهی و پیگیری نموده و خواهد نمود و در این راستا موفق به اخذ ایزو 9001 ، ایزو 14001 ، ایزو 28001 و ایزو 29001 گردید است. هيات مديره اين شركت با اعتقاد و انديشه هميشگي به حضوري كارآمد و مثمر ثمر در جريان خروشان آباداني ايران عزيز و با بهره گيري از تجارب چندين ساله كارشناسان خود در پروژه های بزرگ عمراني در سطح كشور از يك سو و نيز تلفيق توامان آن با علوم روز مهندسي و اجرايي از سوي ديگر همواره سعي مي نمايد با حضور موثر خود در گستره پهناور عمران ايران ، گامي هر چند كوچك در راستاي ارتقا سطح كيفي پروژه هاي عمراني بردارد. از اين رو اميد است بتوانيم در اين راه حركتي درخور انجام نمايم.

با احترام-مدير عامل ايمان غلامي نيگچه


افراد آنلاین : 266   نفر    بازدید امروز : 16743   نفر    بازدید دیروز : 17259   نفر    بازدید  این ماه :  86876   نفر    بازدید ماه گذشته : 291141   نفر    بازدید کل : 8080073   نفر   
.کليه حقوق اين وب سایت متعلق به کلینیک بتن ایران است © توسعه دهنده:پرشیاداده