مشاور و تولید کننده محصولات افزودنی و قطعات جانبی بتن _ ارائه دهنده خدمات فنی و مهندسی بتن

Produce & Repconsultant, producer of concrete products providing engineering and technical services
اسکن بتن مسلح ( انواع اسکنر بتن )

اسکن بتن مسلح ( اسکن و شناسایی میلگرد و آرماتور در بتن- تعیین تعداد و سایز میلگرد در بتن  )

در این متن سعی می شود توضیحاتی کاربردی در زمینه اسکن بتن و میلگرد و قطعات فلزی مربوطه به مخاطبین داده شود. شما می توانید جهت مشاوره و یا اجرای عملیات اسکن سازه های بتنی ( اسکن میلگرد یا آرماتور در بتن ) با بخش فنی کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( 44618462-44618379 ) حاصل فرمایید.

 

اسکن بتن

اسکن بتن یکی از آزمایش هایی است که به دلایل مختلفی از آن بهره گرفته می شود. این آزمون جدای از دشواری های فنی و نیاز به تجهیزات مخصوص، هزینه نسبتا بالایی نیز دارد، بنابراین به صورت گسترده مورد استفاده قرار نمی گیرد. با این حال در مواردی برای درک بهتر شرایط سازه و المان های آن از این آزمون بهره گرفته می شود.

 

همچنین انجام این آزمایش می تواند به شیوه های مختلفی صورت پذیرد که با توجه به تفاوت در هزینه ها و تجهیزات مورد نیاز هر یک از این روش ها، انتخاب روش بهینه برای انجام آزمایش منوط به دانش کافی نسبت به هریک از این روش ها است.

 

شما می توانید برای کسب اطلاعات دقیق تر در این رابطه و دریافت مشاوره در ارتباط با اسکن بتن و روش های مختلف انجام آن و همچنین انجام این آزمون با دفتر فنی کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( 44618462-44618379 ) در ارتباط باشید.

 

اسکن بتن

اسکن آرماتور بتن

اسکن آرماتور بتن یکی از آزمایش های غیر مخرب است که برای تعیین وضعیت بتن موجود از آن بهره برده می شود. به کمک این آزمایش می توان میزان تسلیح بتن، محل آرماتورها و موارد دیگری را مشخص نمود. از این آزمایش برای پروژه های مختلف جهت ارزیابی ظرفیت المان و یا در مواردی برای تشخیص محل میلگردها جهت جلوگیری از آسیب دیدن آن ها تحت فرآیندهای مختلف استفاده می شود.

 

اسکن بتن مسلح

اسکن بتن مسلح برای شناسایی میزان و محل دقیق آرماتورهای موجود در بتن به کار می رود. جدای از بحث ارزیابی بتن برای مشخص شدن وجود یا عدم وجود آرماتور کافی در آن، برای انجام برخی کارهای بتنی نیز ممکن است از اسکن بتن مسلح استفاده شود. از جمله در مواردی که قرار است فعالیت هایی چون سوراخکاری، کرگیری، تخریب جزئی، برش و …. روی آن انجام شود و به دلیل اهمیت سازه و یا المانی که تحت این موارد قرار می گیرد، نباید به آرماتورهای مدفون درون آن آسیب رساند.

 

همان طور که اشاره شد یکی از کاربردهای اسکن بتن در پروژه های بتنی در حال ساخت است. در صورتی که میزان آرماتور به کار رفته در یک المان اجرا شده مورد تردید باشد، این روش مورد استفاده قرار می گیرد. با قرار دادن دستگاه اسکن و با توجه به نوع عملکرد آن می توان به راحتی قطر، تعداد و محل آرماتورها را مشخص نمود.

 

یکی دیگر از کاربردهای اسکن بتن در مباحث مربوط به کاشت میلگرد است. خصوصا در مواردی که کاشت در اعضای با تراکم بالای میلگرد مانند فونداسیون انجام می شود، معمولا از سیستم کرگیری برای سوراخکاری استفاده می شود که می تواند آرماتورهای مدفون در بتن را برش دهد. در این گونه موارد برای ایجاد آسیب کمتر در آرماتورها می توان پیش از انجام سوراخکاری از اسکن بتن بهره برد.

 

اما معمولا پرکاربردترین حالت برای استفاده از اسکن بتن، مباحث مقاوم سازی است. پیش از انجام هرگونه عملیات و در مرحله بررسی و ارزیابی سازه، جهت شناخت دقیق سازه و اطلاع از شرایط آن، آزمایش های مختلفی بر روی سازه انجام می گیرد. معمولا یکی از آزمایش هایی که در این پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرد، اسکن بتن است که به کمک آن میزان تسلیح المان و در نتیجه ظرفیت المان ارزیابی می شود.

 

اسکن بتن مسلح

اسکن میلگرد در بتن

اسکن میلگرد در بتن می تواند با استفاده از روش های مختلفی انجام شود. از جمله روش های متداول آن می توان به تست الترومغناطیس و تست رادار نافذ به زمین یا GPR اشاره نمود. معمولا روش الترومغناطیس در پروژه های ساختمانی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

در روش الکترومغناطیس دستگاه امواجی را در محدوده فراصوت تولید و به سمت قطعه مورد بررسی انتشار می دهد. با برخورد این امواج با جسم مورد نظر و بازتاب آن دستگاه موج بازگشتی را دریافت می کند. دستگاه از روی زمان بازگشت موج و کیفیت آن می تواند وجود مواد مختلف را تشخیص دهد. با توجه به مشخصات موج بازگشتی می توان به محل و نوع متریال ماده مورد آزمایش پی برد و در مورد بتن می توان محل، تعداد و سایز آرماتورها را مشخص نمود.

 

در روش GPR نیز از ساز و کار تقریبا مشابهی استفاده می شود. در این جا امواج ارسالی از نوع الکترومغناطیسی بوده و طول موج آن ها در محدوده موج های رادیویی است. بر اثر برخورد این امواج به مواد مختلف موج می تواند بازتاب شده و یا دچار انحراف گردد. با بررسی رفتار این موج ها می توان به ساختار درونی بتنی پی برد.

 

اسکن میلگرد در بتن

 

دستگاه اسکن بتن

پیش از انتخاب دستگاه اسکن بتن باید چند نکته را مد نظر قرار داد و انتخاب دستگاه را با توجه به این نکات انجام داد. در ابتدا باید هدف از انجام این آزمایش مشخص گردد. در مورد پروژه های مقاوم سازی چون سازه باید با دقت تحلیل شده و ظرفیت فعلی آن ارزیابی گردد تا بتوان میزان مقاوم سازی مورد نیاز را به درستی برآورد نمود، اسکن بتن باید با دقت بالا صورت پذیرد ولی در پروژه هایی مانند کاشت آرماتور دانستن محل آرماتورها کفایت می کند و نیازی به دانستن میزان آرماتور و دیگر متغیرها نیست. بنابراین می توان از دستگاه های با دقت پایین تر استفاده نمود.

 

در ادامه باید شرایط مختلف پروژه را لحاظ نمود. به عنوان مثال باید شرایطی از قبیل محدودیت ها، میزان دقت و حساسسیت کار، انتظارات مهندسین از نتیجه آزمایش، ابعاد المان های مورد بررسی، نیروی فنی در دسترس و … با دقت ارزیابی گردند. در اکثر پروژه ها از دستگاه های اسکن بتن معمولی استفاده می شود که غالبا تکنولوژی آن ها الترومغناطیس است. با این حال برخی از این دستگاه های محدودیت هایی داشته و تا عمق خاصی را می توانند ارزیابی نمایند و یا در برخی موارد که دقت بالایی مورد نیاز است ممکن است نتوان از این روش استفاده نمود. به همین دلیل شرایط پروژه پیش از آغاز کار و انتخاب روش برای انجام آن باید بررسی گردد.

 

نیروی فنی در دسترس و قابلیت تحلیل نتایج آزمایش نیز از نکات دیگری است که باید مد نظر قرار گیرد. انجام آزمایش بدون امکان بررسی و تحلیل نتایج حاصل از آن امر بیهوده ای است.

 

هزینه انجام آزمایش با توجه به اهمیت آن نیز یکی از نکات بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. استفاده از روش های بسیار دقیق اگرچه بسیار خوب است، در مواردی که ممکن است مورد نیاز نبوده و استفاده از این روش ها و دستگاه ها تنها هزینه اضافی را به همراه داشته باشد.

 

برای دریافت مشاوره در خصوص انتخاب روش و دستگاه اسکن بتن با توجه به شرایط پروژه خود می توانید با کارشناسان دفتر فنی کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( 44618462-44618379 ) در ارتباط باشید.

 

دستگاه اسکن بتن

انواع دستگاه اسکن بتن

انواع دستگاه اسکن بتن با توجه به روش انتخاب شده برای اسکن بتن می تواند مختلف باشد. شرکت های مختلفی در دنیا دستگاه های اسکن بتن را چه برای روش الکترومغناطیس و چه برای روش GPR تولید می کنند. این دستگاه ها اگرچه ممکن است تفاوت هایی با هم داشته باشند، روش کار مشابهی دارند و از روی تغییرات ایجاد شده در موج تابیده شده به بتن قادر به اسکن آن می باشند.

 

از جمله برندهای معتبری که اقدام به تولید دستگاه های اسکن بتن می کنند می توان به شرکت های هیلتی، بوش و … اشاره نمود.

 

 

انواع دستگاه اسکن بتن

قیمت اسکنر میلگرد بتن

اسکنرهای بتن فارغ از تکنولوژی مورد استفاده در آن ها چه از نوع الترومغناطیس و چه از نوع GPR وارداتی هستند. این دستگاه ها با توجه به شرکت سازنده، کیفیت ساخت، دقت ارزیابی، محدوده امواج تولیدی، میزان نفوذ و … قیمت های متفاوتی دارند. با این حال معمولا قیمت دستگاه های الکترومغناطیس با توجه به تکنولوژی ساده تر و دقت پایین تر آن ها ارزان تر است.

 

همان طور که اشاره شد پیش از انتخاب نوع دستگاه برای اسکن بتن باید شرایط پروژه، محدودیت ها و عوامل دیگر دخیل با دقت مورد ارزیابی قرار بگیرند. برای دریافت مشاوره در خصوص روش مناسب برای اسکن بتن و همچنین انجام اسکن بتن به روش های مختلف می توانید با کارشناسان دفتر فنی کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ( 44618462 44618379 ) در ارتباط باشید.

 

تاریخ: 1398/1/28      بازدید:441

شرکت کلینیک بتن ایران

شرکت کلینیک بتن ایران

 کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت بازرگانی رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر در سال 1385 ، با اندیشه ایجاد مرکزی تخصصی و کاربردی در زمینه ارائه خدمات فنی مهندسی ، بازرگانی و آموزشی در سطح کشور و منطقه با محوریت بتن راه اندازی گردیده است . کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران، اولین و تنها مجموعه فنی و مهندسی با محوریت بتن در سطح کشور می باشد که توانسته با ارائه خدمات متنوع و تخصصی گامی نو و البته کارآمد در عرصه صنعت بتن کشور بردارد. این امر باعث گردیده تا کارفرمایان ، کارشناسان و مهندسین فعال در عرصه بتن کشور با در اختیار داشتن تیم کارآمد و تخصصی ، در کنار خود ، راه سخت اجرای پروژه عمرانی را با اطمینانی بیشتر و با کیفیت تر بردارند. کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران، با به کارگیری تیم های کارشناسی ، اجرایی ، تخصصی ، بازرگانی و آموزشی از میان فعالان و متخصصین بتن برجسته کشور و همکاری اساتید برجسته ، همواره سعی دارد تا با اولویت قراردهی کیفیت و تخصص باعث ارتقاء سطح کیفی ، مهندسی و اجرایی پروژه ها و با رفتن سطح عملی دست اندرکاران گردد. در این راستا ، کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران فعالیت خود را در سه شاخه کارشناسی - فنی و مهندسی ، آموزش و بازرگانی هدف دهی و پیگیری نموده و خواهد نمود و در این راستا موفق به اخذ ایزو 9001 ، ایزو 14001 ، ایزو 28001 و ایزو 29001 گردید است. هيات مديره اين شركت با اعتقاد و انديشه هميشگي به حضوري كارآمد و مثمر ثمر در جريان خروشان آباداني ايران عزيز و با بهره گيري از تجارب چندين ساله كارشناسان خود در پروژه های بزرگ عمراني در سطح كشور از يك سو و نيز تلفيق توامان آن با علوم روز مهندسي و اجرايي از سوي ديگر همواره سعي مي نمايد با حضور موثر خود در گستره پهناور عمران ايران ، گامي هر چند كوچك در راستاي ارتقا سطح كيفي پروژه هاي عمراني بردارد. از اين رو اميد است بتوانيم در اين راه حركتي درخور انجام نمايم.

با احترام-مدير عامل ايمان غلامي نيگچه


افراد آنلاین : 169   نفر    بازدید امروز : 335   نفر    بازدید دیروز : 11802   نفر    بازدید  این ماه :  277963   نفر    بازدید ماه گذشته : 493403   نفر    بازدید کل : 10321503   نفر   
.کليه حقوق اين وب سایت متعلق به کلینیک بتن ایران است © توسعه دهنده:پرشیاداده