مشاور و تولید کننده محصولات افزودنی و قطعات جانبی بتن _ ارائه دهنده خدمات فنی و مهندسی بتن

Produce & Repconsultant, producer of concrete products providing engineering and technical services
ترمیم و تعمیر ترکهای بتن فونداسیون

ترمیم و تعمیر ترکهای بتن فونداسیون

ارزیابی فنی : بتن با وجود مزایای منحصر به فرد که باعث استفاده روز افزون از آن در عرصه ساخت و ساز و صنعت گردیده است ، دارای خصوصیاتی است که در صورت عدم به کارگیری تمهیدات لازم می تواند منجر به تخریب زود رس و کاهش عمر و دوام سازه ها گردد. از جمله این موارد می توان به خوردگی کلریدی یا کربناتی میلگردها ، سولفاته شدن ، خوردگی اسیدی ، فعالیت باکتریایی ، سایش ، مشکلات طراحی ، ذوب و یخ ، تبلور نمک ، حریق و .. اشاره کرد. برای حفظ دوام بتن در برابر موارد فوق ،باید با شناخت مکانیزم تخریب ، راهکارهای مقابله به کار گرفته شود.

در خصوص سازه های فوق به نظر می رسد که آسیب به علت خوردگی کلریدی میلگردها اتفاق افتاده باشد. البته این امر می تواند به علت مشکلات اجرایی چون طرح اختلاط مناسب ، کمبود کاور بتنی میلگرد و وجود درزهای اجرایی ، تبلور نمک ، نفوذپذیری بالا ، سولفاته شدن و ... تسریع و تشدید شده باشد. در حال حاضر با توجه به توسعه خوردگی شاهد تخریب بتن براثر افزایش حجم میلگرد و جدایی میلگرد از بتن، کاهش فولاد موثر در عضو و مشکلات سازه ای ناشی از آن هستیم. در این راستا ، تعمیر و تقویت به هنگام در اسرع وقت ضروری به نظر می رسد .

البته باید توجه داشت عدم تعمیر زودهنگام ممکن است به سرعت باعث تخریب و عدم کاربری از مخزن نشود ، چرا که بارگذاری در حالت عادی به صورت ثقلی می باشد. لذا  در این شرایط تخریب به صورت معمول با سرعت مضاعف صورت می گیرد و بدیهی است در این صورت با بروز کوچکترین بار افقی مانند زلزله یا انفجار و یا پر و خالی شدن مکرر ، احتمال بروز آسیب جدید و تخریب ناگهانی وجود دارد.

 

روش تعمیر و ترمیم فونداسیون مخزن فلزی:

امروزه روشهای مختلفی جهت تعمیر و نگهداری سازه های بتنی وجود دارد که هر یک بسته به شرایط اجرایی ، بهره برداری و محیطی می توانند کارامد و موثر باشند. از جمله عوامل موثر در انتخاب مصالح و روش تعمیر می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • شرایط بهره برداری
 • شرایط دمایی
 • محدودیت های زمانی اجرا
 • شرایط دمایی زمان اجرا
 • محدودیت های اقتصادی
 • محدودیت های دسترسی
 • دوام مورد نیاز
 • ابعاد آسیب
 • علت بروز آسیب
 • امکان و نیروهای موجود و قابل دسترسی
 • ...

در هر عملیات ترمیم سازه یک یا چند آیتم می توانند پررنگ تر و تعیین کننده تر در روش انتخابی باشد. از جمله انواع روشهای ترمیم استاندارد و رایج می توان به عوامل زیر اشاره کرد :

 • اجرای شاتکریت بتن
 • بتن پیش اکنده
 • روش دستی
 • قالب بندی و بتن ریزی
 • تزریق رزین اپوکسی
 • تزریق رزین پلی یورتان
 • استفاده از ملاتهای اماده
 • استفاده از بتن و چسب لاتکس
 • استفاده از بتن و چسب اپوکسی
 • استفاده از بتن پلیمری
 • استفاده از انواع پوشش های پلیمری
 • استفاده از الیاف پلیمری ( FRP )

از این رو  شناخت عوامل موثر در تخریب ، تشخیص علل آسیب های وارده بتن ، آشنایی با روشهای مختلف تعمیر و پتانسیل های آن و نیز عوامل موثر در انتخاب روش تاثیر زیادی در موفقیت فرآیند تعمیر و دوام آن داشته باشد.

در سازه مورد نظر عمده تخریب ایجاد شده ناشی از خوردگی میلگردها و به تبع آن افزایش قطر آرماتور و تخریب اطراف و نیز ضربه های مکانیکی وارده و تبلور نمک می باشد. بدیهی است که همه این عوامل به نوبه خود در تخریب موثر بوده و باعث تشدید فرآیند گردیده است.

از این رو ،روش پیشنهادی این شرکت در دو بخش ترمیم  و تقویت ، و اجرای پوشش محافتظی با هدف جلوگیری از تکرار آسیب موجود می باشد.

 

روش پیشنهادی تعمیر و تقویت :

 • تخریب بتن تا دسترسی به بستر مستحکم عمق تخریب باید تکنواخت ، زوایای تقریبا قائم و پلان تخریب نسبتا هندسی باشد. با توجه به نمایان شدن میلگردها ، تخریب باید تا حداقل 2 سانت پشت میلگردها ادامه یابد.
 • زنگ زدایی از میلگردهای به روش سندبلاست یا وایربرس تا دسترسی به میلگردهای عاری از هرگونه زنگ زدگی.
 • شستشوی سطح با واترجت
 • تعبیه میلگرد تقویتی نمره 12 در کنار میلگردهای موجود با استفاده از سیم آرماتوربندی با اورلب حداقل 40 برابر قطر میگلرد.
 • اجرای پوشش محافظتی میلگردها از محصول Reapmerk 325 به میزان 1 کیلوگرم در مترمربع با استفاده از برس بر روی کلیه سطوح میلگردهای نمایان
 • اجرای قالب بندی محدود تخریب در صورت نیاز با قالب فلزی
 • اعمال لایه پیوند دهنده دوجزئی اپوکسی بتن قدیم به جدید Dezobond P-1800 به میزان 0.5 کیلوگرم در مترمربع با استفاده از برس باید دقت نمود اجزا چسب به خوبی اختلاط و به نحوی آماده و اجرا گردد که بتن تعمیری در فاصله پانزده دقیقه از اعمال در محل اجرا گردد.
 • اجرای ملات تعمیری در محل تخریب با استفاده از ملات ترمیم کننده پایه سیمانی اصلاح شده با پلیمر Dezosive 1020 این ملات باید در محل بسته به ضخامت به روش دستی یا ویبره متراکم شود. این ملات باید تا ضخامت ها 3 سانتیمتر در یک مرحله اجرا و در صورت بیشتر بودن ضخامت در چند مرحله اجرا گردد. از مزایای این ملات که حاوی الیاف بتن ، پلیمرهای ویژه و افزودنی های معدنی می باشد می توان به عدم جمع شدگی ، نفوذپذیری پایین ، مقاومت بالا ، بدون ترک خوردگی ، ضریب انبساط حرارتی متناسب با بتن پایه اشاره کرد. ( لازم به ذکر است در ضخامت های بیش از پنج سانتیمتر می توان به جای ملات ترمیم کننده آماده معرفی شده از بتن اصلاح شده استفاده نمود و صرفا برای تسطح یک سانتیمتر آخر با این ملات اجرا نمود. ).
 • ترمیم ترک های با استفاده از تزریق رزین اپوکسی Dezosive 4000  : در این سیستم در فواصل مشخص ( 10 تا 15 سانتیمتری ) بتن در محل ترک سوراخ و پس از تمیز کاری با فشار هوا ،  با استفاده از نصب پکر و پمپ تزریق درون ترک ها رزین اپوکسی مذکور تزریق می گردد تا پر گردد. از مزایای این سیستم می توان به ترمیم عمیق و سازه ای ترک ها ، چسبندگی رزین به دو طرف ترک ، مقاومت بالا و ... اشاره کرد.

 

 

 

 

کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران

مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت تولید رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر از سال 1385 فعالیت خود را آغاز نموده است. این مجموعه با شناخت خلا موجود در زمینه ارائه خدمات تخصصی بتن در سطح کشور ، با بکارگیری پرسنل تخصصی و نیز تجهیزات ویژه ، در این سالهای سعی نموده گامی کاربردی و موثر در زمینه رفع نیاز متخصصین ، کارفرمایان ، مهندسین ، دانشجویان ، مشاورین و پیمانکاران بردارد. در این قالب و بهره گیری از تجربیات روزافزودن خود ، با عنایت به اخذ استانداردهای بین المللی ( استاندارد CE  اتحادیه اروپا و استاندارد ایزو 9001 ) ، این مجموعه  همواره سعی است خدماتی به روز و تخصصی و کاربردی تر ارائه نماید. شرح خلاصه خدمات ارائه شده توسط این شرکت شامل بخشهای زیر می باشد. این شرکت در حال حاضر عضو وندور لیست صنایع دفاع ، لیست بلند وزارت نفت ، وندورلیست سازمان تامین اجتماعی و عضو انجمن ملی بتن ایران می باشد.

 

مجموعه تولیدی و بازرگانی رایحه بتن سبز :

 

مجموعه مهندسی ژرف تابان مهر :

 

در حال حاضر مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ، دارای دفتار و نمایندگی هایی در بسیاری از مناطق و شهر ها می باشد.علاقمندان می توانند برای بهره گیری از خدمات و محصولات این شرکت و یا مشاوره و دریافت رزومه فعالیت ها و یا مشخصات فنی محصولات این شرکت ، با نمایندگی این مجموعه و یا دفتر مرکزی این شرکت ( 44618462-44618379) تماس حاصل فرمایند. همچنین علاقمندان به همکاری با این شرکت می توانند جهت اخذ نمایندگی و عاملیت فروش خدمات و محصولات این شرکت با شماره تلفن 09120916272 تماس حاصل نمایند.

 

 

تاریخ: 1398/4/29      بازدید:88

شرکت کلینیک بتن ایران

شرکت کلینیک بتن ایران

کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت بازرگانی رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر در سال 1385 ، با اندیشه ایجاد مرکزی تخصصی و کاربردی در زمینه ارائه خدمات فنی مهندسی ، بازرگانی و آموزشی در سطح کشور و منطقه با محوریت بتن راه اندازی گردیده است . کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت بازرگانی رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر در سال 1385 ، با اندیشه ایجاد مرکزی تخصصی و کاربردی در زمینه ارائه خدمات فنی مهندسی ، بازرگانی و آموزشی در سطح کشور و منطقه با محوریت بتن راه اندازی گردیده است . کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران، اولین و تنها مجموعه فنی و مهندسی با محوریت بتن در سطح کشور می باشد که توانسته با ارائه خدمات متنوع و تخصصی گامی نو و البته کارآمد در عرصه صنعت بتن کشور بردارد. این امر باعث گردیده تا کارفرمایان ، کارشناسان و مهندسین فعال در عرصه بتن کشور با در اختیار داشتن تیم کارآمد و تخصصی ، در کنار خود ، راه سخت اجرای پروژه عمرانی را با اطمینانی بیشتر و با کیفیت تر بردارند. کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران، با به کارگیری تیم های کارشناسی ، اجرایی ، تخصصی ، بازرگانی و آموزشی از میان فعالان و متخصصین بتن برجسته کشور و همکاری اساتید برجسته ، همواره سعی دارد تا با اولویت قراردهی کیفیت و تخصص باعث ارتقاء سطح کیفی ، مهندسی و اجرایی پروژه ها و با رفتن سطح عملی دست اندرکاران گردد. در این راستا ، کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران فعالیت خود را در سه شاخه کارشناسی - فنی و مهندسی ، آموزش و بازرگانی هدف دهی و پیگیری نموده و خواهد نمود و در این راستا موفق به اخذ ایزو 9001 ، ایزو 14001 ، ایزو 28001 و ایزو 29001 گردید است. هيات مديره اين شركت با اعتقاد و انديشه هميشگي به حضوري كارآمد و مثمر ثمر در جريان خروشان آباداني ايران عزيز و با بهره گيري از تجارب چندين ساله كارشناسان خود در پروژه های بزرگ عمراني در سطح كشور از يك سو و نيز تلفيق توامان آن با علوم روز مهندسي و اجرايي از سوي ديگر همواره سعي مي نمايد با حضور موثر خود در گستره پهناور عمران ايران ، گامي هر چند كوچك در راستاي ارتقا سطح كيفي پروژه هاي عمراني بردارد. از اين رو اميد است بتوانيم در اين راه حركتي درخور انجام نمايم.

با احترام-مدير عامل ايمان غلامي نيگچه


افراد آنلاین : 225   نفر    بازدید امروز : 18150   نفر    بازدید دیروز : 13004   نفر    بازدید  این ماه :  357387   نفر    بازدید ماه گذشته : 346548   نفر    بازدید کل : 9519444   نفر   
.کليه حقوق اين وب سایت متعلق به کلینیک بتن ایران است © توسعه دهنده:پرشیاداده