تماس برای مشاوره؟

متخصصین و کارشناسان کلینیک بتن ایران آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند.

مشاوره فنی: 09120916272-09128889641

مشاور اجرایی پروژه تعمیراتی: 09128889641

پشتیبانی فنی فروش: 09120916272

آیین نامه عمل آوری و کیورینگ بتن

آئین نامه کیورینگ و عمل آوری بتن

از جمله مهمترین عوامل کیفی بتن عمل آوری و کیورینگ بتن می باشد. برای آگاهی از انواع روش های کیورینگ بتن می توان به کتب مراجعه مانند نشریه 55 ، یا آیین بتن یاران آبا ، یا آیین نامه های بین المللی مانند ACI" یا BS  و یا ASTM مراجعه کرد. زمان کیورینگ بسته به عوامل جوی می توانند متغییر باشد. در این متن سعی می گردد به سئوالاتی از جمله آب دادن به بتن پس از بتن ریزی ، چند روز باید به بتن آب داد ، آبیاری بتن ، آیین نامه کیورینگ بتن ، کیورینگ شیمیایی بتن ، کیورینگ و عمل آوری بتن در هوای گرم و ... پرداخته شود.

از جمله راه های عمل اوری و کیورینگ بتن و سیمان استفاده از ترکیبات کیورینگ می باشد. شما می توانید برای مشاوره ، دریافت کیورینگ بتن و خرید انواع کیورینگ بتن با بخش فروش و بازرگانی بتن ( 44618462-44618379 ) تماس حاصل فرمایید.

 

کیورینگ و عمل آوری بتن

از جمله مهمترین بخشهای فرآیند ساخت و احداث سازه های ، کیورینگ یا عمل اوری بتن می باشند. بتن برای هیدارتاسیون کامل و کسب حداکثر مشخصات مقاومتی و دوام نیازمند کیورینگ کامل می باشد. در بسیاری از آیین نامه این زمان 7 روز از تاریخ بتن ریزی ذکر گردیده است. کیورینگ بتن علاوه بر تاثیر مستقیم بر کسب مقاومت نگهداری تاثیر زیادی بر دوام سازه بتنی دارد.

از جمله مهمترین مشکلات و عواقب کیورینگ ناقص و یا عدم عمل آوری بتن اجرایی ایجاد ترک های سطحی و عمقی در بتن می باشد. این امر به خصوص در آب و هوای گرم شدت بیشتری می یابد. بهترین زمان برای شروع کیورینگ 15 تا 30 دقیقه پس از بتن ریزی می باشد.

روش های مختلفی برای فرآیند کیورینگ بتن وجود دارد که در زیر به آنها اشاره می گردد:

 • آب پاشی و نگهداری بتن با استفاده از مرطوب نگهداشتن بتن
 • استفاده از سیستم بخار
 • استفاده از قالب
 • استفاده از نایلون
 • استفاده از گونی چیتایی
 • استفاده از ترکیبات کیورینگ و عمل اوری بتن

بدیهی است که هر یک از این سیتم ها دارای مزایا و محدودیت هایی می باشند که باید در انتخاب روش عمل آوری مد نظر قرار گیرد. از جمله این موارد می توان به عوامل زیر اشاره کرد :

 1. مبحث اقتصادی
 2. منابع آب در اختیار
 3. در اختیار داشت آب مناسب
 4. تجهیزات در اختیار به خصوص در کیورینگ با بخار
 5. شرایط و دمای محیط
 6. نوع و ابعاد سازه

 

نکات در خصوص انتخاب روش کیورینگ و عمل آوری بتن :

-سیستم آب دادن به عنوان سنتی ترین روش دارای مشکلاتی می باشد. از جمله این مشکل عدم امکان کنترل دقیق و مداوم نوبت های آب دهی و کیفیت کامل آبدهی توسط نیروی انسانی

-سیستم بخار روشی بسیار کار آمد به خصوص در سازه هایی که نیاز به کسب مقاومت سریع می باشد .اما این سیستم نیاز مند تجهیزات ثابت و گران قیمتی می باشد که در بسیاری از پروژه و سازه ها امکان پذیر نیست. این سیستم بیشتر برای قطعات پیس ساخته بتنی مناسب می باشد.

-محصور بودن سازه با قالب یکی از روش هایی است که در زمان هایی که محدودیتی برای باز کردن قالب نباشد کارا می باشد. این امر در بسیاری از پروژه ها به علت محدودیت های قالب و مبحث اقتصادی امکان استفاده ندارد. این روش برای سازه هایی که عمده سطح با قالب پوشیده شده مناسب می باشد مانند ستون و دیوارهای بتنی.

-استفاده از سیتم نایلون و محصور نمودن کانل سطح بتن جهت ممانعت از تبخیر و خروج آب روشی کارآمد در عمل آوری بتن می باشد. از معایب این امر می توان به هزینه بالای آن به خصوص در بتن هایی که سطح آن زیاد می باشد مانند دال ها ، کف سازی ها و کانالهای انتقال آب اشاره کرد.

- استفاده از گونی چیتایی مرطوب نیز روشی کارآمد در نگهداری و کیورینگ بتن می باشد. از معایب این امر می توان به هزینه بالای آن به خصوص در بتن هایی که سطح آن زیاد می باشد مانند دال ها ، کف سازی ها و کانالهای انتقال آب اشاره کرد.

-ترکیبات کیورینگ کامپاند روشی بسیار کارآمد در عمل آوری سازه های می باشد. در این سیتم با استفاده از ترکیبات عمل آوری و اعمال آن بر سطح بتن غشایی نفوذ ناپذیر بتن سطح بتن ایجاد تا مانع خروج آب از بتن گردیم. این سیتم علاوه بر صرفه اقتصادی به علت کاهش دخالت نیروی انسانی و حذف اشتباهات کارگری روشی کارآمد در اغلب سازه های می باشد. این امر باعث صرفه جویی در مصرف آب به خصوص در سازه هایی باسطح زیاد و پروژه هایی که محدودیت منابع آب وجود دارد مناسب می باشد. در حال حاضر با توجه به محدودیت های منابع آب در کشور این امر می تواند مورد توجه کارشناسان و مهندسین مربوط قرار گیرد.این روش به خصوص در سازه هایی که دارای سطح آزاد زیادی می باشند بسیار توصیه می گردد.

 

در زیر مشخصات فنی و روش مصرف یک نمونه از ترکیبات عمل آوری و کیورینگ بتن آورده شده است.

 

DEZOCURE 550 & 650

غشا محافظ جهت جلوگیری از تبخیر آب بتن و ملات تازه  ( کیورینگ کامپاند )

شرح محصول :  DEZOCURE 550  ، بر پایه رزین های معلق در آب و DEZOCURE 650 بر پایه رزین های هیدروکربنی ،  با غلظت پایین جهت پوشش بر روی سطح بتن تازه به منظور جلوگیری از تبخیر آب بتن و بهینه نمودن هیدراسیون سیمان طراحی و تولید گردیده است. پس از اجرای DEZOCURE 550 یا DEZOCURE 650 بر روی سطح بتن تازه در مدت زمان کوتاهی خشک و تشکیل لایه ای غیر قابل نفود می دهد . در نتیجه این فرایند آب موجود در بتن محبوس و رطوبت داهلی بتن و لوله های مویین در حد بالا و مطلوب حفظ می گردد. این امر نیاز به کیورینگ به روش مرطوبت کردن را حذف و عمل هیدراسیون به خوبی انجام خواهد گردید.

 

کاربرد و موارد استفاده& 650  DEZOCURE 550 :

DEZOCURE 550 و DEZOCURE 650 قابل استفاده بر روی کلیه سطوح بتنی شامل موارد ذیل می باشد :

 • بتن های تازه داخلی و خارجی از جمله کانالها ، بتن کف پارکینگ ها ، کارخانجات ، فرودگاه ها ، یلها و ...
 • DEZOCURE 550 & 650 سفید ، مناسب برای سطوح بتنی وسیع در محیط های خارجی ، جهت بازدهی بهتر در مقابل انعکاس اشعه آفتاب و جلوگیری از افزایش دمای داخلی بتن می باشد.

 

 

مزایای DEZOCURE 550 & 650  :

 • بازدهی و حفظ آب داخل بتن بیش از 90 %
 • عدم واکنش پذیری با سیمان و تخریب سطح بتن و کاهش دوام
 • شروع تجزیه غشای تشکیل شده DEZOCURE 650 پس از 7 روز از اجرا در اثر UV و اکسیداسیون
 • عدم افزایش دمای داخلی بتن در اثر تابش مستقیم و انعکاس بهینه نور با استفاده از کیورینگ کامپاند سفید رنگ

 

استاندارد ها :

DEZOCURE 550 & 650 با استاندارد های زیر مطابقت دارد :

 • ASTM C 309 , TYPE 1 , CLASS B : DEZOCURE 650
 • ASTM C 309 , TYPE 2 , CLASS B : DEZOCURE 650 ( WHITE )
 • ASTM C 309 , TYPE 1 , CLASS A : DEZOCURE 550
 • ASTM C 309 , TYPE 2 , CLASS A : DEZOCURE 550  ( WHITE )

 

طریقه اجرا :

 • کیورینگ کامپاند های عرضه شده نیازی به ترکیب با محصولات دیگر نداشته و آماده مصرف می باشند. بیش از استفاده به منظور همگن سازی به خوبی مخلوط شوند.
 • قابل اجرا توسط اسپری هوا و قلمو ، اجرای یک لایه پیوسته جهت کسب بالاترین بازدهی ضرروی است.
 • میزان مصرف به مقدار 180 تا 200 میلی لیتر به ازاء هر مترمربع می باشد.
 • دقت شود که در زمان آب انداختگی ، ترکیب کیورینگ کامپاند اجرا نشود.
 • در صورت وجود قالب می توان بلافاصله پس از قالب برداری و زمانی که همچنان رطوبت داخلی بتن حفظ شده است DEZOCURE 550 & 650 اجرا گردد.
 • وسایل مصرفی جهت اجرای  DEZOCURE 550 & 650 پس از استفاده توسط حلال تمیز گردد.

 

نکات مهم :

 • سطح اجرا شده با DEZOCURE 550 & 650 می بایستی از بارندگی و ترافیک تا پیش از خشک شدن محافظت شود.
 • در صورت نیاز به اجرای پوشش نهایی دکوراتیو ، محافظتی یا ترمیم سطوح بتنی هر گونه اثری از کیورینگ کامپاند از روی سطح توسط سندبلاست یا حلال شویی زدوده شود.
 • به علت تجزیه DEZOCURE 650  در اثر UV و اکسیداسیون ، پاکسازی سطح جهت آماده سازی برای اعمال پوشش نهایی به سهولت انجام پذیر می باشد.
 • در مناطقی که وزش باد وجود دارد، احتمال افزایش میزان مصرف وجود خواهد اشت.

 

 بسته بندی DEZOCURE 550 & 650 :

DEZOCURE 550 & 650 در گالن های 20 و بشکه های 220 لیتری عرضه می گردند.

 

موارد ایمنی :

 • DEZOCURE 650 سمی نبوده و به عنوان ماده ای بی ضرر طبقه بندی می شود ولی به عنوان یک ماده شیمیایی در هنگام استفاده از وسایل محافظ مانند : دستکش و عینک استفاده شود.
 • DEZOCURE 550 حاوی حلال های نفتی بوده ، از تماس با پوست پرهیز و در صورت تماس با پوست و یا چشم با آب به مقدار کافی شستشو شود. در محیط بسته از تهویه مناسب استفاده شود.

 

انبار داري :

 • توصیه می شود که انبار داری در دمای 5 تا 35 درجه سانتیگراد دور از تابش مستقیم آفتاب باشد. DEZOCURE 650  در محیط خشک و خنک و به دور از منبع حرارت و یا شعله آتش زا انبار داری شود.
 • DEZOCURE 550 در محیط خشک نگهداری و از یخ زدن محافظت شود.

 

عمر نگهداري :

در محیط سرپوشیده و با لحاظ شرایط انبار داری و  در بسته بندي اوليه تا 12 ماه قابل استفاده ميباشد .

 

خدمات فني :

بخش فني شرکت رایحه بتن سبز ( کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ) در جهت استفاده صحيح از مواد خود ، آماده همكاري و انجام خدمات ميباشد .

 

 

 

 

 

کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران

مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت تولید رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر از سال 1385 فعالیت خود را آغاز نموده است. این مجموعه با شناخت خلا موجود در زمینه ارائه خدمات تخصصی بتن در سطح کشور ، با بکارگیری پرسنل تخصصی و نیز تجهیزات ویژه ، در این سالهای سعی نموده گامی کاربردی و موثر در زمینه رفع نیاز متخصصین ، کارفرمایان ، مهندسین ، دانشجویان ، مشاورین و پیمانکاران بردارد. در این قالب و بهره گیری از تجربیات روزافزودن خود ، با عنایت به اخذ استانداردهای بین المللی ( استاندارد CE  اتحادیه اروپا و استاندارد ایزو 9001 ) ، این مجموعه  همواره سعی است خدماتی به روز و تخصصی و کاربردی تر ارائه نماید. شرح خلاصه خدمات ارائه شده توسط این شرکت شامل بخشهای زیر می باشد. این شرکت در حال حاضر عضو وندور لیست صنایع دفاع ، لیست بلند وزارت نفت ، وندورلیست سازمان تامین اجتماعی و عضو انجمن ملی بتن ایران می باشد.

 

مجموعه تولیدی و بازرگانی رایحه بتن سبز :

 

مجموعه مهندسی ژرف تابان مهر :

 

در حال حاضر مجموعه کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ، دارای دفتار و نمایندگی هایی در بسیاری از مناطق و شهر ها می باشد.علاقمندان می توانند برای بهره گیری از خدمات و محصولات این شرکت و یا مشاوره و دریافت رزومه فعالیت ها و یا مشخصات فنی محصولات این شرکت ، با نمایندگی این مجموعه و یا دفتر مرکزی این شرکت ( 44618462-44618379) تماس حاصل فرمایند. همچنین علاقمندان به همکاری با این شرکت می توانند جهت اخذ نمایندگی و عاملیت فروش خدمات و محصولات این شرکت با شماره تلفن 09120916272 تماس حاصل نمایند.

 

 

تاریخ: 1398/6/4      بازدید:821

تماس با ما