مشاور و تولید کننده محصولات افزودنی و قطعات جانبی بتن _ ارائه دهنده خدمات فنی و مهندسی بتن

Produce & Repconsultant, producer of concrete products providing engineering and technical services
کربناته شدن بتن چیست؟ ( کربناتاسیون بتن )

کربناته شدن بتن چیست؟ ( کربناتاسیون بتن )

دی اکسید کربن موجود در هوا با هیدروکسید کلسیم موجود در خمیر سیمان در حال هیدراسیون واکنش داده و کربنات کلسیم را تشکیل می دهد:

 

این واکنش منجر به کاهش قابل توجه pH بتن (از حدود 13 به 5/9) شده که به کربناته شدن معروف است. هنگامی که بتنی پوشانده آرماتورها کربناته می شود، قلیاییت بالای خمیر سیمان (که برای حفط اثر ناپذیری فولاد بدان نیاز است)، از بین رفته که در نتیجه، فولاد نسبت به خوردگی آسیب پذیر می گردد.

برای وقوع خوردگی می بایست اکسیژن و رطوبت نیز علاوه بر شکل گیری یک سلول خوردگی مثلا یک آند یا کاتد، بر روی سطح فولاد وجود داشته باشد. یک جریان الکتریکی از آند به کاتد از طریق الکترولیتی که رطوبت موجود در خمیر سیمان در حال هیدراسیون است (مثلاً آب موجود در حفره های موئینگی)، به وجود می آید. شکل گیری سلول خوردگی نیز در اثر اختلال پتانسل در طول میله است. از این رو خوردگی فولاد در بتن یک پدیده الکترو شیمیایی است.

سطح بتنی که در معرض هوا قرار دارد، تقریباً فوری کربناته شده و یک لایه کربناته با ضخامت میکرونی بر روی آن بوجود می آید.

 

بتن دارای خلل و فرج است و در گروه مصالح متخلخل طبقه بندی می شود. به همین دلیل است که مایعات و گازها قادرند به آرامی در آن نفوذ نمایند. نرخ نفوذ به عوامل متعددی بستگی دارد که یکی از مهمترین آنها میزان تخلخل، نفوذپذیری و رطوبت بتن می باشد. تشکیل بتن کربناته نرخ نفوذ
دی اکسید کربن را کم می کند علت آن هم این است که کربنات کلسیم به عنوان یک پرکننده حفره در خمیر سیمان در حال هیدراسیون عمل می نماید. کربناته شدن بتن مقاومتش را کاهش نمی دهد. سرعت تشکیل سلول های خوردگی به دسترسی به رطوبت و اکسیژن بستگی دارد.

تاریخ: 1394/09/07      بازدید:7250

شرکت کلینیک بتن ایران

شرکت کلینیک بتن ایران

کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت بازرگانی رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر در سال 1385 ، با اندیشه ایجاد مرکزی تخصصی و کاربردی در زمینه ارائه خدمات فنی مهندسی ، بازرگانی و آموزشی در سطح کشور و منطقه با محوریت بتن راه اندازی گردیده است . کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت بازرگانی رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر در سال 1385 ، با اندیشه ایجاد مرکزی تخصصی و کاربردی در زمینه ارائه خدمات فنی مهندسی ، بازرگانی و آموزشی در سطح کشور و منطقه با محوریت بتن راه اندازی گردیده است . کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران، اولین و تنها مجموعه فنی و مهندسی با محوریت بتن در سطح کشور می باشد که توانسته با ارائه خدمات متنوع و تخصصی گامی نو و البته کارآمد در عرصه صنعت بتن کشور بردارد. این امر باعث گردیده تا کارفرمایان ، کارشناسان و مهندسین فعال در عرصه بتن کشور با در اختیار داشتن تیم کارآمد و تخصصی ، در کنار خود ، راه سخت اجرای پروژه عمرانی را با اطمینانی بیشتر و با کیفیت تر بردارند. کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران، با به کارگیری تیم های کارشناسی ، اجرایی ، تخصصی ، بازرگانی و آموزشی از میان فعالان و متخصصین بتن برجسته کشور و همکاری اساتید برجسته ، همواره سعی دارد تا با اولویت قراردهی کیفیت و تخصص باعث ارتقاء سطح کیفی ، مهندسی و اجرایی پروژه ها و با رفتن سطح عملی دست اندرکاران گردد. در این راستا ، کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران فعالیت خود را در سه شاخه کارشناسی - فنی و مهندسی ، آموزش و بازرگانی هدف دهی و پیگیری نموده و خواهد نمود و در این راستا موفق به اخذ ایزو 9001 ، ایزو 14001 ، ایزو 28001 و ایزو 29001 گردید است. هيات مديره اين شركت با اعتقاد و انديشه هميشگي به حضوري كارآمد و مثمر ثمر در جريان خروشان آباداني ايران عزيز و با بهره گيري از تجارب چندين ساله كارشناسان خود در پروژه های بزرگ عمراني در سطح كشور از يك سو و نيز تلفيق توامان آن با علوم روز مهندسي و اجرايي از سوي ديگر همواره سعي مي نمايد با حضور موثر خود در گستره پهناور عمران ايران ، گامي هر چند كوچك در راستاي ارتقا سطح كيفي پروژه هاي عمراني بردارد. از اين رو اميد است بتوانيم در اين راه حركتي درخور انجام نمايم.

با احترام-مدير عامل ايمان غلامي نيگچه


افراد آنلاین : 125   نفر    بازدید امروز : 5214   نفر    بازدید دیروز : 11386   نفر    بازدید  این ماه :  451843   نفر    بازدید ماه گذشته : 291141   نفر    بازدید کل : 8445040   نفر   
.کليه حقوق اين وب سایت متعلق به کلینیک بتن ایران است © توسعه دهنده:پرشیاداده