مشاور و تولید کننده محصولات افزودنی و قطعات جانبی بتن _ ارائه دهنده خدمات فنی و مهندسی بتن

Produce & Repconsultant, producer of concrete products providing engineering and technical services
انواع روشهای پرداخت سطح بتن

پس از اتمام بتن‌ريزي و تراكم بتن ، عمليات پرداخت سطح بتن آغاز مي‌گردد. پرداخت سطح بتن معمولاً شامل مراحل زير است : الف) شمشه يا تراز كردن ب) ماله كشي با ماله دسته بلند و كوتاه ج) تعبيه درزها د) ماله كشي مجدد ه) پرداخت نهايي .

- پرداخت سطح بتن


4-5-1- ملاحظات كلي


پس از اتمام بتن‌ريزي و تراكم بتن ، عمليات پرداخت سطح بتن آغاز مي‌گردد. پرداخت سطح بتن معمولاً شامل مراحل زير است :

الف)  شمشه يا تراز كردن   ب)  ماله كشي با ماله دسته بلند و كوتاه    ج)  تعبيه درزها    د) ماله كشي مجدد   ه)  پرداخت نهايي .

شمشه‌كاري به منظور حذف بتن  اضافي و تراز كردن سطح بتن به ارتفاع مورد نظر انجام مي‌گيرد. عمل ماله‌كشي بايد بلافاصله پس از شمشه‌كردن صورت گيرد و قبل از آنكه آب‌انداختگي در سطح بتن مشاهده گردد بايد به اتمام برسد. براي بتن هاي معمولي استفاده از ماله‌هاي چوبي مناسبتر است، زيرا چوب ملات سيمان را بر روي سطح حركت داده و در نتيجه آب‌انداختگي شدت نمي‌يابد.

گاهي اوقات عمليات پرداخت پس از ماله‌كشي به اتمام مي‌رسد. ولي در بعضي موارد، عمليات تعبيه درزها و ماله‌كشي مجدد نيز صورت مي‌گيرد. در صورت وقفه در عمليات پرداخت ، ممكن است در سطح بتن آب‌انداختگي به وجود آيد. در اين هنگام زمان مناسب براي ادامه عمليات پرداخت پس از تبخير آب حاصل از آب‌آوري است.  براساسACI  هنگامي كه فشار پا بر روي بتن فقط 5 ميليمتر اثر مي‌گذارد، زمان مناسب براي ادامه عمليات پرداخت است.       

بهرحال پرداخت سطح بتن نبايد در زمان آب‌انداختن انجام شود، زيرا سبب ضعيف شدن لايه سطحي بتن شده و مقاومت سايشي و دوام بتن كاهش مي‌يابد. بنابراين عمليات پرداخت سطح بتن، در هنگام مشاهده آب‌انداختگي  بايد متوقف گردد و ترجيحاً پس از اتمام آب‌انداختگي و از بين رفتن لايه آب تشكيل شده بر سطح بتن آغاز شود.


4-5-2- دستورالعمل‌ها


  1. عمليات شمشه‌گيري سطح بتن بايد قبل از شروع آب انداختن بتن و عمليات ماله‌كشي پس از اتمام آب‌انداختن انجام شود. لازم است از پرداخت سطح بتن در هنگام آب انداختن بتن اجتناب گردد.


  1. توصيه مي‌شود براي افزايش مقاومت سايشي سطح بتن، عمليات پرداخت با ماله فولادي مناسب انجام گردد.


  1. نبايد براي حذف آب ناشي از آب انداختن، پودر سيمان بر روي سطح ريخته شود. بلكه مي‌توان با استفاده از گوني چتايي و گذاشتن آن بر روي سطح بتن نسبت به حذف آب از سطح بتن اقدام نمود. همچنين مي توان با استفاده از اسفنج و يا پمپ با فيلتر مخصوص، آب سطح بتن را حذف كرد.


  1. چنانچه پس از عمليات پرداخت در سطح بتن، تركهاي ناشي از جمع شدگي پلاستيك مشاهده شود، مي‌توان با ويبره كردن مجدد نسبت به حذف ترك‌ها اقدام نمود. اما عمليات ويبره مجدد نبايد بيشتر از  2  ساعت پس از ريختن بتن باشد.


  1. براي جلوگيري از ترك‌خوردگي ناشي از جمع‌شدگي خميري، مي‌توان روشهاي مرطوب كردن سنگدانه‌ها، استفاده از آب سرد شده در ساخت بتن و مهمتر از آن محافظت از سطح بتن در برابر وزش باد و نيز تراكم مجدد بتن قبل از گيرش نهايي  را بكار برد.


  1. در صورت استفاده از دوده‌سيليسي در طرح اختلاط به علت جذب آب بالايي كه دارد، آب انداختگي در آن كمتر است و احتمالاً سرعت تبخير از سرعت آب انداختن بالاتر خواهد بود، لذا جمع شدگي بيشتر و با سرعت بيشتري رخ مي‌دهد. در اين حالت، محافظت از سطح بتن براي جلوگيري از تبخير بلافاصله بعد از جايگذاري بتن بايد آغاز شود. در مورد انواع ديگر سيمان‌ها، محافظت از سطح بتن حداكثر تا 30  دقيقه بعد از بتن‌ريزي بايد آغاز گردد.


تاریخ: 1394/10/22      بازدید:5092
فایل ندارد

شرکت کلینیک بتن ایران

شرکت کلینیک بتن ایران

کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت بازرگانی رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر در سال 1385 ، با اندیشه ایجاد مرکزی تخصصی و کاربردی در زمینه ارائه خدمات فنی مهندسی ، بازرگانی و آموزشی در سطح کشور و منطقه با محوریت بتن راه اندازی گردیده است . کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران در قالب دو شرکت بازرگانی رایحه بتن سبز و مهندسی ژرف تابان مهر در سال 1385 ، با اندیشه ایجاد مرکزی تخصصی و کاربردی در زمینه ارائه خدمات فنی مهندسی ، بازرگانی و آموزشی در سطح کشور و منطقه با محوریت بتن راه اندازی گردیده است . کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران، اولین و تنها مجموعه فنی و مهندسی با محوریت بتن در سطح کشور می باشد که توانسته با ارائه خدمات متنوع و تخصصی گامی نو و البته کارآمد در عرصه صنعت بتن کشور بردارد. این امر باعث گردیده تا کارفرمایان ، کارشناسان و مهندسین فعال در عرصه بتن کشور با در اختیار داشتن تیم کارآمد و تخصصی ، در کنار خود ، راه سخت اجرای پروژه عمرانی را با اطمینانی بیشتر و با کیفیت تر بردارند. کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران، با به کارگیری تیم های کارشناسی ، اجرایی ، تخصصی ، بازرگانی و آموزشی از میان فعالان و متخصصین بتن برجسته کشور و همکاری اساتید برجسته ، همواره سعی دارد تا با اولویت قراردهی کیفیت و تخصص باعث ارتقاء سطح کیفی ، مهندسی و اجرایی پروژه ها و با رفتن سطح عملی دست اندرکاران گردد. در این راستا ، کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران فعالیت خود را در سه شاخه کارشناسی - فنی و مهندسی ، آموزش و بازرگانی هدف دهی و پیگیری نموده و خواهد نمود و در این راستا موفق به اخذ ایزو 9001 ، ایزو 14001 ، ایزو 28001 و ایزو 29001 گردید است. هيات مديره اين شركت با اعتقاد و انديشه هميشگي به حضوري كارآمد و مثمر ثمر در جريان خروشان آباداني ايران عزيز و با بهره گيري از تجارب چندين ساله كارشناسان خود در پروژه های بزرگ عمراني در سطح كشور از يك سو و نيز تلفيق توامان آن با علوم روز مهندسي و اجرايي از سوي ديگر همواره سعي مي نمايد با حضور موثر خود در گستره پهناور عمران ايران ، گامي هر چند كوچك در راستاي ارتقا سطح كيفي پروژه هاي عمراني بردارد. از اين رو اميد است بتوانيم در اين راه حركتي درخور انجام نمايم.

با احترام-مدير عامل ايمان غلامي نيگچه


افراد آنلاین : 137   نفر    بازدید امروز : 9441   نفر    بازدید دیروز : 14611   نفر    بازدید  این ماه :  58218   نفر    بازدید ماه گذشته : 458484   نفر    بازدید کل : 8509899   نفر   
.کليه حقوق اين وب سایت متعلق به کلینیک بتن ایران است © توسعه دهنده:پرشیاداده